Продължаващата борба с инфлацията през последните години силно ангажира икономиката на Съединените щати.
Въпреки че Федералният резерв изразява оптимизъм за ситуацията, тази гледна точка не се споделя повсеместно в световен мащаб. Забележително е, че на фона на усилията на страните от БРИКС да намалят зависимостта си от долара различни централни банки укрепват защитата си, като увеличават златните си резерви.
През изминалата година се наблюдава забележителен ръст в натрупването на златни резерви, обусловен главно от желанието за диверсификация. По-конкретно държави като Китай, Германия и Турция поеха водеща роля във възприемането на глобална стратегия за защита на активите си от уязвимостта на щатския долар. Подобна проактивна позиция може да се окаже изгодна, особено в случай на най-лошия сценарий за САЩ.
Златото се превърна в сигурен актив за много инвеститори, особено през последните месеци, когато стойността на долара се колебаеше. Тези настроения все повече се отразяват от редица държави, тъй като процесът на дедоларизация набира скорост в световната икономика, особено очевиден през 2024 г.
Икономическият алианс БРИКС се изказва за намаляване на зависимостта си от щатския долар – мнение, отразено от разширяващото се членство в него. Вследствие на това централните банки по света използват златните си резерви като защита срещу долара на фона на тези колективни действия на държавите от БРИКС.
С намаляването на притежаваните от ETF активи цената на златото в долари се повишава.
През последните месеци Китай, Германия и Турция предимно възприеха тази стратегия, стремейки се да подкрепят златото като материален актив за диверсификация на портфейлите си, което е особено важно за страните с обтегнати отношения със САЩ.
Надвисналата заплаха от санкции и крехкото състояние на американската икономика, допълнено от дълговата криза на стойност $34 трилиона, предоставят убедителни причини за проучване на алтернативни ценни активи. Постоянно големият фискален дефицит на Съединените щати допринесе значително за настоящите им инфлационни предизвикателства. Като отчитат тези фактори, много държави дават приоритет на диверсификацията в своето планиране – тенденция, която става все по-очевидна през последните месеци.
Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.
Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.
Инвеститорското настроение се подобри тази седмица, след като пазарите отбелязаха ръст благодарение на облекчаването на търговските напрежения, по-ниските данни за инфлацията и силния импулс от технологичния и крипто сектор. Въпреки че глобалната несигурност остава, редица фактори за покачване на цените възродиха оптимизма в различните класове активи.
Anchorage Digital, единствената крипто банка с федерален лиценз в САЩ, укрепва позициите си в областта на стабилните монети с придобиването на базираната в Бермудите компания Mountain Protocol.
Какви са механизмите за поддържане стойността на $ – ра, при толкова голям държавен дълг? Спекулативен фондов пазар??? Те си знаят!