В неотдавнашно интервю за BRICS TV Фабио Борхес, професор във Федералния университет за интеграция на латиноамериканци (UNILA) и куратор на БРИКС, сподели своите виждания относно настоящото руско председателство на БРИКС и влиянието на новите членове на световната сцена.
Според Борхес Русия гледа на своето председателство на БРИКС като на възможност да се застъпи за диалога и мира, като се има предвид значителната ѝ роля в международните дела. Очаква се това лидерство да постави началото на период на активно участие в групата.
Що се отнася до приоритетите на Бразилия и другите страни членки, Борхес подчерта колективния ангажимент за насърчаване на мирен, многостранен свят и решаване на въпроси като икономическото развитие, социалния напредък и изменението на климата.
Предвижда се сътрудничество в различни сектори, включително икономика, чиста енергия и култура.
Включването на нови членове отразява нарастващия интерес към БРИКС и засилва неговото икономическо и политическо влияние в световен мащаб.
Въпреки това Борхес отбеляза потенциалните предизвикателства при постигането на консенсус, особено по въпроси, свързани с културата и енергетиката, предвид различните профили на страните членки.
Борхес изтъкна разнородния характер на БРИКС, включващ различни географски, културни и религиозни среди.
Въпреки че тези различия могат да представляват предизвикателство, те също така предоставят възможности за взаимно разбирателство и сътрудничество, съобразени с общата цел за създаване на по-справедлива и демократична международна система.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.