Бившият главен икономист на МВФ Оливие Бланшар алармира, че Съединените щати са изправени пред тежка фискална криза поради нарастващия дефицит по дълга, който вече надхвърля $34 трилиона.
Този нарастващ дълг е причина за безпокойство не само в САЩ, но и сред БРИКС и други развиващи се страни, които държат значителни резерви в щатски долари.
Бланшар изтъкна взаимосвързаността на икономиките, като подчерта, че спираловидно нарастващият дълг на САЩ създава рискове за световната финансова стабилност. Той предупреди, че неуспехът при решаването на проблемите с дълга може да накара държавите от БРИКС и други страни да се откажат от щатския долар за международни транзакции, което може да промени глобалната икономическа динамика.
В изказване пред Комисията по икономически въпроси на Камарата на лордовете, Бланшар изрази загриженост относно значителните дефицити на САЩ и липсата на усилия за тяхното намаляване. Той подчерта последиците от икономическите затруднения на САЩ за останалата част от света, като наблегна на необходимостта от проактивни мерки за предотвратяване на кризата.
Въпреки това Бланшар отбеляза положителна страна на БРИКС и други развиващи се страни, като предположи, че финансовият спад в САЩ може да им предостави възможности.
Той обясни, че тези страни постепенно намаляват зависимостта си от щатския долар и кризата в САЩ може да подкрепи родните им валути и икономики.
В отговор на очертаващия се риск държавите по света все по-често прилагат стратегии за дедоларизация, за да намалят експозицията си към деноминиран в щатски долари дълг. Макар че дълговата криза в САЩ би засегнала предимно самите тях, страните от БРИКС и други държави са готови да дадат приоритет на укрепването на националните си икономики и да намалят зависимостта си от щатския долар.
Това отдалечаване от зависимостта от долара отразява по-широка тенденция към по-многополюсен глобален икономически пейзаж, в който различните валути и търговски споразумения играят все по-важна роля в международните финанси.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.