Понастоящем БРИКС представлява коалиция от пет държави - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка - с обща цел за съвместно развитие.
През 2012 г., по време на Четвъртата среща на върха на БРИКС в Ню Делхи, Индия предложи създаването на нова многостранна банка за развитие, която да обединява ресурси за инфраструктурни проекти и проекти за устойчиво развитие в рамките на държавите от групата „P5„.
Това предложение се материализира на последвалата Пета среща на върха през 2013 г., което доведе до създаването на Банката на БРИКС. Декларацията за създаването на НБР на БРИКС беше официално подписана на Шестата среща на върха на БРИКС на 15 юли 2014 г. във Форталеза, Бразилия.
Основният мотив за създаването на Новата банка за развитие на БРИКС произтича от справедливата икономическа оценка на политиките на Международния валутен фонд и Световната банка. Дейността на тези институции не отчита последователно позициите на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. За да се намалят опасенията на националните правителства и да се осигури справедливо представителство, находчивата идея, предложена от индийските партньори, беше превърната в реалност.
Целите на Новата банка за развитие на БРИКС включват предоставяне на заеми и инвестиции в подкрепа на публични и частни проекти в страните членки, сътрудничество с международни и национални организации, подпомагане на подготовката и изпълнението на инфраструктурни и инвестиционни проекти, подкрепа на проекти, включващи финансовите интереси на множество страни членки на БРИКС, както и създаване и управление на специализирани фондове, съобразени с общите цели на Новата банка за развитие.
Инициативите, предприети за създаването и функционирането на организацията, създадена от държавите членки на БРИКС, представляват конструктивен принос за развитието на международните отношения. Засиленото сътрудничество и взаимопомощта ще станат по-достъпни с по-широко инвестиционно участие от капитала на банката.
Подчертаването на ключови аспекти от дейността на банката дава цялостна представа за цялостния икономически пейзаж. Пряката комуникация, особено по финансови въпроси, влияе положително върху общия фон на отношенията и улеснява подобряването на взаимовръзките между различните региони на света.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.