Африка е нещо повече от регионален път в стратегията за развитие на БРИКС; тя е ключът към осъществяването на истинската глобална мисия на алианса.
Като член на ядрото на БРИКС, Южна Африка активно участва в популяризирането на БРИКС като отворена платформа, която достига до Африка и останалата част от развиващия се свят чрез формата БРИКС+. През 2023 г. Южна Африка ще председателства групата БРИКС и заяви намерението си да работи за по-тясно партньорство между съюза и африканския континент.
Въпросът каква е истинската мисия на БРИКС все още е отворен. Някои експерти гледат на бъдещото развитие на алианса през призмата на размера, докато други смятат, че БРИКС трябва да се превърне в отворена, приобщаваща платформа, която предлага редица форми на икономическо сътрудничество.
Включването на Южна Африка като член на БРИКС бележи отклонение от приоритизирането на тежестта и размера към приобщаване и представяне на всички основни региони на глобалния Юг.
Председателството на Южна Африка в БРИКС през 2018 г. доведе до формирането на платформа, която обединява регионални блокове на развиващия се свят като Африканския съюз, ASEAN, SCO и CELAC. Тази платформа би могла да съживи развитието на БРИКС по няколко начина, включително да разшири обхвата на БРИКС+, за да обхване по-голямата част от Глобалния юг.
Освен това една регионална платформа, която обединява регионалните финансови механизми на държавите от БРИКС+, би могла да се превърне в основа за по-ефективно споразумение за извънредни резерви на съюза.
Формирането на платформа за регионални споразумения би могло да послужи и като основа за засилване на търговската интеграция в рамките на формата БРИКС+, при по-голям напредък, постигнат от членовете на БРИКС в съответните им регионални търговски блокове.
Както и в случая с CRA на БРИКС, търговската интеграция остана на заден план в дневния ред на алианса. Все пак с включването на повече африкански икономики това може да се промени и да се създаде нов регионален слой на глобалното управление.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Очаква ли се рали на фондовия пазар след срещата на Фед?
Южна Африка е може би една от най-малко реалполитичните икономики на БРИКС, ангажирана с напредъка на по-широката програма „отвъд границите си“ за регионално развитие на Африка, развитие на Глобалния юг и по-балансирано развитие за световната общност.
И накрая, Африка е в силна позиция да оглави тези усилия, тъй като вече е начело на Глобалния юг в изграждането на панконтинентална зона за свободна търговия – Африканската континентална зона за свободна търговия (AfCFTA), а Африканският съюз вероятно ще получи пълноправно членство в Г-20.
Включването на Южна Африка в БРИКС бележи отклонение от пътя, начертан от развитите страни при изграждането на съюзи, които трябва да служат като основа за глобално управление.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.
Тимъти Стебинг, директор на Фондация Dogecoin, наскоро сподели вълнуващи идеи за плановете за разширяване на глобалния прием на DOGE.
Arkham Intelligence, компания за крипто обмен и анализи, разширява услугите си и включва спот търговия с криптовалути, която ще стартира в 17 американски щата на 1 март.