Страните от БРИКС са изпреварили държавите от Г-7 по отношение на паритета на покупателната способност (ППС) на населението си, заяви руският президент Владимир Путин в интервю за понеделник.
Що се отнася до БРИКС, по време на срещата на върха в Йоханесбург [през август] съотношението между икономиките на страните от Г-7 и БРИКС вече беше в полза на БРИКС по отношение на паритета на покупателната способност.
В момента БРИКС включва Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, но през януари към групата ще се присъединят Аржентина, Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и ОАЕ.
Клубът на индустриализираните и развитите държави Г-7 се състои от САЩ, Канада, Обединеното кралство, Франция, Италия, Германия и Япония.
Путин заяви, че разширяването на БРИКС ще се окаже от полза за групата, която исторически се е позиционирала като алтернатива на доминираните от Запада международни институции, съобщи RT.
Руският лидер каза още, че този ход ясно отразява продължаващото формиране на нов многополюсен свят:
“Това означава, че всяка страна, която се присъединява към БРИКС, подкрепя идеята и концепцията за формиране на многополюсен свят, тъй като никой не иска да бъде встрани от владетеля, търсещ равноправни отношения,
По-рано тази година базираната в Обединеното кралство фирма за икономически изследвания Acorn Macro Consulting съобщи, че страните членки на БРИКС са изпреварили Г-7 по отношение на брутния вътрешен продукт (БВП), базиран на ППС.
Според анализаторите петте държави от БРИКС представляват близо 31.5% от световния БВП в сравнение с 30.7% за Г-7, съобщи RT.
По време на неотдавнашната среща на върха на ООН за климата Обединените арабски емирства (ОАЕ), като новоприет член на БРИКС, поеха значителен ангажимент от $5 милиарда за укрепване на икономическото партньорство.
През последните няколко години Binance значително увеличи инвестициите си в лобиране, като през 2023 г. разходите за Binance и Binance.US надхвърлиха $1 милион.
Очаква се през следващото десетилетие Съединените щати да поддържат санкциите срещу Москва, за да намалят значително енергийните приходи на Русия.
След заседанието на Федералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC) очакванията за лихвените проценти се промениха.