Неотдавнашното приключване на 15-ата среща на върха на БРИКС бе положителен етап за алианса, особено поради новините за включването на шест нови държави членки.
Един от основните акценти, обсъждани по време на срещата на върха, беше амбициозната програма, свързана с предстоящата валута на БРИКС. Сергей Глазиев, бивш съветник на руския президент, станал икономист и политик, сподели прозрения за плановете на алианса да оспори глобалното господство на щатския долар. БРИКС има за цел да замени щатския долар като основна резервна валута в света със своя собствена валута.
Блокът БРИКС вече е предприе стъпки към намаляване на зависимостта от щатския долар при трансгранични транзакции, започвайки да използва местни валути за търговия. Глазиев изрази увереност в предстоящото въвеждане на валутата на БРИКС, като заяви, че тя е „почти готова„.
Той очаква решението за въвеждането ѝ да бъде взето по време на 16-ата среща на върха, насрочена за 2024 г. По-нататък Глазиев прогнозира, че валутата на БРИКС ще надмине по привлекателност щатския долар, британската лира и еврото.
Бившият съветник подчерта, че бъдещата валута на БРИКС ще бъде свързана с националните валути на страните членки и допълнително обвързана със стоковия пазар. Той наблегна на стабилността и привлекателността на този валутен модел, като заяви, че той може да надмине долара, лирата и еврото.
Въпреки че оптимизмът на Глазиев е очевиден, важно е да се отбележи, че валутата на БРИКС все още не е пусната и тествана на пазарите. Успехът на една нова валута зависи от спечелването на доверието на други държави и търговци. Засега щатският долар запазва статута си на доминираща световна валута, която е изправена пред предизвикателства, но все още властва. По същество, въпреки външния натиск, щатският долар остава основната световна валута.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.