Наскоро Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ) бяха поканени да се присъединят към блока БРИКС, включващ Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, което означава промяна в световната икономическа динамика.
Този ход е в съответствие с политиката на арабските държави от Персийския залив „Поглед на Изток“, която признава нарастващото икономическо влияние на азиатските държави. Тъй като Китай, Индия, Япония, Южна Корея и Сингапур стимулират търсенето на нефт и газ в Персийския залив, Саудитска Арабия и ОАЕ се стремят да се възползват от тази тенденция.
Въпреки че членството им в БРИКС може да не доведе до незабавни икономически промени, то може да доведе до по-тесни връзки на правителствено равнище. По-голямото участие в създадената от БРИКС Нова банка за развитие също може да бъде от полза за компаниите от Персийския залив, които търсят възможности за проекти. Освен това по-силните дипломатически отношения с основателите на БРИКС биха могли да отворят врати за инвестиции и подобряване на бизнес средата, подкрепяйки усилията им за диверсификация от зависимостта от петрола.
Въпреки това съществените различия между настоящите и потенциалните членове на БРИКС могат да повлияят на инициативите на блока. Разширяването би могло да засили съвместните инвестиции и трансфера на технологии, но може да доведе и до различия в политиките на страните от БРИКС. Освен това влизането на Саудитска Арабия и ОАЕ в БРИКС означава намерението им да диверсифицират глобалните съюзи, като намалят зависимостта си от САЩ.
Този ход може да се разглежда като сигнал към Вашингтон, който подчертава стремежа на държавите от Персийския залив към алтернативни партньорства. Докато Китай, Иран и Русия може да се опитат да активизират БРИКС срещу САЩ, Абу Даби и Рияд се стремят да балансират тези връзки с дългогодишните си отбранителни съюзи със САЩ.
Потенциалното въздействие върху дедоларизацията, която е от решаващо значение за политиците от арабските страни от Персийския залив, остава несигурно. И двете държави се включват предпазливо в процеса, като проучват възможностите за транзакции в търговията без използване на щатски долари.
Включването на Саудитска Арабия и ОАЕ в БРИКС означава по-широка стратегия за разширяване на икономическите и политическите партньорства отвъд традиционните съюзи, което отразява ангажимента им да се адаптират в променящия се глобален пейзаж. Все още обаче предстои да се видят пълните последици от този ход за световния баланс на силите.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.
Според нов анализ на Bernstein крипто подразделениет на Robinhood е готово за значителен растеж, като се очаква търговската дейност да нарасне през следващите две години.
MANTRA стартира RWAccelerator – нова инициатива, предназначена да участниците в Web3 пространството, като им предлага ресурси като финансиране, менторство и инструменти за изкуствен интелект.