Зелените пари са подложени на конкуренция от страна на постоянно развиващия се наратив за многополюсни валути.
След като някои страни от БРИКС се отказаха официално от щатския долар в търговията, изглежда, че се очертава нов световен ред, в който местните валути се борят за власт.
Към опашката се присъединяват и най-новите членове на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) – солидният пакт на десетте държави, които могат да затруднят някои от перспективите пред щатския долар, ако решат да обединят усилията си с водещите световни съюзници.
Десетте държави от АСЕАН, които биха могли да се обединят с основните световни съюзници, за да оспорят мисията на САЩ за доларова хегемония, допълнително подхранват това схващане.
Дискусията за многополюсния свят продължава да се разраства, поради което ръководената от АСЕАН Азиатска търговска общност уж се стреми с всички сили да намали зависимостта си от обичайните търговски валути – USD/JPY/EUR/GBP.
Десетте водещи американски сектора, които могат да усетят съкрушителния натиск ако американската валута загуби силата си страна сред държавите от АСЕАН, са:
финансови услуги, търговия, производство, туризъм, технологии, селско стопанство, енергетика, търговия на дребно, транспорт и недвижими имоти.
Очевидното движение към многополюсна валутна система, при която страните от АСЕАН активно се опитват да намалят зависимостта си от щатския долар може да причини дългосрочни последици и за други сектори на икономиката.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.