Зелените пари са подложени на конкуренция от страна на постоянно развиващия се наратив за многополюсни валути.
След като някои страни от БРИКС се отказаха официално от щатския долар в търговията, изглежда, че се очертава нов световен ред, в който местните валути се борят за власт.
Към опашката се присъединяват и най-новите членове на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) – солидният пакт на десетте държави, които могат да затруднят някои от перспективите пред щатския долар, ако решат да обединят усилията си с водещите световни съюзници.
Десетте държави от АСЕАН, които биха могли да се обединят с основните световни съюзници, за да оспорят мисията на САЩ за доларова хегемония, допълнително подхранват това схващане.
Дискусията за многополюсния свят продължава да се разраства, поради което ръководената от АСЕАН Азиатска търговска общност уж се стреми с всички сили да намали зависимостта си от обичайните търговски валути – USD/JPY/EUR/GBP.
Десетте водещи американски сектора, които могат да усетят съкрушителния натиск ако американската валута загуби силата си страна сред държавите от АСЕАН, са:
финансови услуги, търговия, производство, туризъм, технологии, селско стопанство, енергетика, търговия на дребно, транспорт и недвижими имоти.
Очевидното движение към многополюсна валутна система, при която страните от АСЕАН активно се опитват да намалят зависимостта си от щатския долар може да причини дългосрочни последици и за други сектори на икономиката.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се готви да бъде домакин на поредната важна дискусия за регулиране на криптовалутите, насрочена за 11 април 2025 г.
Инвестиционният анализатор Дан Айвс от Wedbush Securities смята, че американската технологична индустрия може да се сблъска със сериозен спад заради митата, наложени от президента Тръмп.
Wells Fargo се сблъска със значителни финансови затруднения, след като бе осъдена да плати стотици милиони долари обезщетение след присъда на съдебно жури във Флорида.
От JPMorgan Chase прогнозират, че индексът MSCI EAFE, който проследява основните акции от Европа, Австралия и Далечния изток, скоро може да започне да надминава S&P 500 след години на изоставане.