Неотдавнашното обявяване на Русия за страна с високи доходи от Световната банка предизвика дискусии за ролята на Биткойн (BTC) за това постижение.
Икономическият напредък на страната, дължащ се на чувствителното нарастване на брутния вътрешен продукт (БВП) на глава от населението с 11.2% през изминалата година, доведе до нейното издигане до статута на държава с по-висок среден доход.
Този ръст бе подкрепен от значителния ръст в търговията (+6.8%), финансовия сектор (+8.7%) и строителството (+6.6%). Тези фактори допринесоха за увеличение на реалния БВП с 3.6% и на номиналния БВП с 10.9%.
Въпреки че е изправена пред строги западни санкции, Русия се превърна в четвъртата по големина икономика в света по паритет на покупателната способност, като сега се изравнява с водещи западни държави като САЩ и тези от Западна Европа, които й наложиха санкции заради конфликта в Украйна.
Междувременно Украйна също преживя икономическо подобрение, преминавайки от статут на държава с по-нисък среден доход към статут на държава с по-висок среден доход по данни на Световната банка.
Забележително е, че на фона на тези санкции Русия проявява все по-голям интерес към криптовалутите. Дискусиите между официални лица, включително министъра на промишлеността и търговията Денис Мантуров, показват предстоящо легализиране на криптовалутите за разплащателни цели, като продължават усилията за тяхното ефективно регулиране.
Освен това участието на Русия в групата БРИКС подчерта стремежа ѝ към алтернативни валути за международни разплащания, които потенциално могат да оспорят господството на американския долар. Биткойн се превръща в тема от особен интерес в рамките на дискусиите на БРИКС, насочени към намаляване на зависимостта от традиционните фиатни валути.
Световните пазари бяха разтърсени, след като президентът Тръмп неочаквано обяви временно замразяване на търговските мита на САЩ, намалявайки ставките до 10% за следващите 90 дни.
Опасенията за неконтролируемия възход на криптовалутите накараха главния прокурор на Ню Йорк Летиция Джеймс да призове Конгреса за незабавна намеса.
Гигантите в добива на Биткойн продължиха да просперират и в началото на 2025 г., като общо генерираха близо $800 милиона в новоизкопани BTC.
Изненадана от неочаквано високите американски мита, Швейцария се ориентира все повече към Европа, тъй като глобалните съюзи стават все по-непредсказуеми.