Посещението на китайския президент Си Дзинпин в Белград на 7 май се случва на фона на съпротивата на президента на Сърбия Александър Вучич да се присъедини към Запада, особено към ЕС.
Вучич подчерта, че Китай е оптималният партньор на Сърбия за постигане на националните цели, като сигнализира за желанието си да издигне двустранните отношения до стратегическо партньорство.
Китайското влияние в Сърбия рязко нарасна през последното десетилетие, като в периода 2014-2023 г. инвестициите ще надхвърлят €5.1 милиарда. Посещението на Си съвпада с 25-годишнината от бомбардировката на китайското посолство в Белград от страна на НАТО – момент, заложен в антизападния разказ на Китай.
В икономическо отношение Пекин се превърна във втория по големина търговски партньор на Белград, като до 2021 г. китайският внос ще достигне €3.6 милиарда. Инвестициите са съсредоточени в ключови сектори като автомобилостроенето и миннодобивната промишленост, включително придобиването на медни и златни мини в района на Бор и стоманодобивния завод в Смедерево.
Очакваните съобщения по време на посещението на Си включват договори за строителството на белградското метро и за международното изложение през 2027 г. Миналата година Вучич подписа споразумение за свободна търговия с Китай, което обхваща различни продукти до присъединяването на Сърбия към ЕС.
Критики се отправят към споразуменията, освобождаващи китайските компании от тръжни процедури, като се изразяват опасения относно прозрачността на договорите и въздействието върху околната среда.
Политическата реторика на Китай намира отклик в Сърбия, особено по отношение на териториалната цялост в контекста на спора за Косово. В неотдавнашно интервю за китайска медия Вучич потвърди позицията на Сърбия по отношение на Тайван.
Според главния изпълнителен директор Рик Уърстър по време на последния разговор за приходите на компанията Charles Schwab се подготвя да въведе търговия с Биткойн и Етериум.
BlackRock се опитва да усъвършенства своя iShares Ethereum Trust (ETHA), като включи функции за стейкинг, според ново заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), подадено в четвъртък.
Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.
Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.