След неотдавнашното присъединяване на шест нови страни членки към БРИКС Бразилия изрази очакването си за дълбоко глобално въздействие в резултат на това разширяване.
По-специално президентът на Бразилия Луис Инасио Лула да Силва с ентусиазъм обсъди как това разширяване ще направи икономическия съюз по-силен, по-влиятелен и по-значим.
Тези изказвания бяха направени по време на редовното седмично обръщение на Да Силва към бразилските граждани, в което той говори оптимистично за потенциалните резултати от наскоро одобреното разширяване, при което в алианса бяха включени Саудитска Арабия, Аржентина, Египет, Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Етиопия.
Вниманието на света беше силно приковано към срещата на върха на БРИКС 2023, която се проведе миналата седмица и по време на която блокът имаше за цел да укрепи основополагащите си политики за растеж. Това включваше разработването на критерии за разширяване и икономически инициативи. В резултат на това блокът постигна консенсус по отношение на разширяването, като приветства гореспоменатите шест нови членове.
Сега, след решението на БРИКС, Бразилия предвижда промени в света. Президентът Лула да Силва изрази значението на това разширяване и потенциалните бъдещи последици за алианса.
Той заяви:
Вярвам, че светът ще претърпи трансформация след разширяването на БРИКС, особено в икономическите дискусии.“
Той засегна и дискусиите относно възможността за обща валута в рамките на блока, като подчерта потенциалните ползи за улесняване на търговията между страните членки и намаляване на зависимостта от щатския долар.
Можем да проучим възможностите за преговори, като използваме съответните си валути без никакви усложнения.
„Трябва да продължим с тази инициатива и да накараме нашите финансови министри да участват в дискусиите през цялата година, с цел евентуално да установим обща референтна валута за износа до следващата среща на върха“, добави той.
Въпреки че идеята за обща валута все още не е финализирана, тя остава тема, която се обсъжда в рамките на блока.
Президентът Лула да Силва явно предвижда, че разработването на обща валута може да се превърне в основна точка от дневния ред на срещата на върха през следващата година, което потенциално може да отрази въздействието на експанзията, наблюдавана през тази година. Това допълнително подхранва оптимизма по отношение на растежа и влиянието на алианса БРИКС.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.