Членовете на БРИКС - Индия и Саудитска Арабия - понастоящем обсъждат възможността да осъществяват търговия, използвайки собствените си местни валути, като се откажат от зависимостта от щатския долар.
Индия е вторият по големина търговски партньор на Саудитска Арабия, а Саудитска Арабия е четвъртият по големина търговски партньор на Индия. Тези разговори набраха скорост напоследък, като и двете страни проучват различни възможности за използване на местните си валути при трансгранични транзакции.
През фискалната 2022-23 г. Индия и Саудитска Арабия са сключили търговски сделки на стойност $52.7 милиарда. От тях Индия е изнесла стоки и суровини на стойност $10.7 милиарда, а е внесла от Саудитска Арабия $42 милиарда. Въпреки това търговският дефицит на Индия със Саудитска Арабия понастоящем възлиза на $31.3 милиарда за финансовата година 2022-23.
Важно е да се отбележи, че тази разработка все още е във фаза на обсъждане и всички предложени идеи в момента се преразглеждат. Ако бъде постигнато споразумение относно валута за разплащане, това ще бъде сигнал за оттегляне от използването на щатския долар в двустранната търговия.
Аусаф Саид, министър на външните работи, потвърди, че тези дискусии са в начален етап, като заяви, че двете страни са започнали да обсъждат това.
Сайед също така подчерта взаимното задоволство, изразено от двамата лидери, по отношение на значителния обем на търговията между двете страни, като подчерта статута на Индия като втори по големина търговски партньор на Саудитска Арабия и обратно.
В по-широк контекст държавите от БРИКС правят стъпки към популяризиране на съответните си местни валути и намаляване на зависимостта от щатския долар. Общо 21 държави официално се ангажираха да намалят зависимостта си от щатския долар.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.