Русия е в процес на преминаване към използването основно на китайския юан за търговия според нейната централна банка.
Това е основен крайъгълен камък в усилията на страната за дедоларизация в рамките на алианса БРИКС.
CBR съобщи,че освен спирането на долара и еврото на фондовата борса в Москва, хонконгския долар също бе премахнат след новите санкции на САЩ срещу Москва заради Украйна. Заради тези наказания MOEX спря да търгува в долари и евро. Централната банка твърди, че този ход съответства на преориентирането на търговията към Изток и промяната на транзакционните валути в рубли, юани и други.
„Курсът на обменния курс рубла/юан ще определи посоката за други валутни двойки и ще бъде възприет като насока от участниците на пазара“, каза CBR.
В отговор Министерството на финансите на САЩ нанесе удари по повече от 300 руски субекта, насочвайки се към ключови точки в тяхната финансова инфраструктура. По този начин този ход тласна БРИКС към засилени усилия за дедоларизация на световната икономика, причинени от политизирането и въоръжението на западните валути. Много държави са проявили голям интерес към тази инициатива, защото смятат, че тя им позволява да се дистанцират от използването на щатски долари.
Русия наскоро се обедини с други членове на БРИКС, за да започне да извършва търговия, използвайки техните местни валути, вместо да използва щатски долар като китайски ренминби, като по този начин заобикаля американската парична система. Това споразумение включва всички пълноправни членове на БРИКС плюс шест държави, които не са членки.
Освен това, съгласно новите разпоредби на Руската централна банка, банките или инвеститорите няма да могат да извършват транзакции с щатски долари чрез централна борса, сега са разрешени само транзакции на гише между страните.
Робърт Кийосаки, добре известен със своите инвестиционни съвети и открито присъствие в социалните медии, наскоро измести фокуса си от Биткойн и злато към сребро.
Неотдавнашните повишения на митата при администрацията на Тръмп предизвикват несигурност на световните пазари, като криптовалутите усещат ефекта.
DeFi секторът бе изправен пред турбулентно бурно начало на 2025 г., като общата заключена стойност (TVL) спадна до $156 милиарда до края на първото тримесечие.
В четвъртък акциите в САЩ преживяха сериозен спад, като това бе най-сериозният еднодневен упадък от 2020 г. насам.