Санкциите, наложени от Запада на Русия, сближават страните от БРИКС, заявиха ръководители на петролни компании на неотдавнашната конференция APPEC в Сингапур.
“Поглеждайки към петролните пазари днес… западните санкции срещу Русия работят. Те работят в смисъл, че създават по-малко или по-ниски приходи, по-ниски фактурни цени за руските стоки“, каза Ръсел Харди, главен изпълнителен директор на фирмата за търговия с енергия Vitol.
Миналата година, след нахлуването на Русия в Украйна през февруари, Групата на 7-те държави въведе механизъм за ограничаване на цените на петрола, който ограничи приходите за военната каса на Кремъл, като същевременно запази руските потоци към световния пазар.
Сред поредицата от санкции беше и приемането през юни от Европейския съюз на инструмент за борба с заобикалянето на санкциите, който да ограничи продажбата, доставката и износа на определени санкционирани стоки и технологии на определени трети държави, действащи като посредници на Русия. През май Г-7 обяви намеренията на блока да ограничи търговията с руски диаманти.
Тези санкции обаче биха могли да доведат и до други непредвидени косвени последици, които Харди счита за “негативни“.
“Обратната страна на санкциите е, че те създават по-силни връзки между страните от БРИКС, което от своя страна е един вид противоположна сила, на полярните противоположности, на западната политика“, каза той.
За Китай напрежението със САЩ нарасна на няколко фронта, включително дипломатически, търговски и технологичен, като и двете страни ограничиха износа в знак на ответна реакция.
Междувременно Индия и Китай също увеличиха вноса си на руски суров петрол с отстъпка след войната в Украйна, като Москва се превърна във водещ източник на суров петрол за Индия и осигурява около 40% от вноса на суров петрол в страната.
На неотдавнашната среща на върха на БРИКС в Южна Африка бразилският лидер Луис Инасио Лула да Силва подчерта, че алиансът продължава да оценява възможността за обща валута.
По време на държавно посещение в Китай през април той също така призова за намаляване на зависимостта от щатския долар в световната търговия.
Източник: CNBC
Милиардерът Питър Тийл изрази загриженост, че икономиката на САЩ вероятно щеше да е в рецесия, ако не бе мащабната държавна намеса.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на анализаторската компания CryptoQuant, изрази тревога относно настоящото състояние на индустрията на дигиталните активи.
Група сенатори от Демократическата партия, водена от Елизабет Уорън, настоява председателят на Федералния резерв Джером Пауъл да намали чувствително лихвените проценти, за да защити американската икономика.
Бившият главен изпълнителен директор на Binance Чанпен Джао е близо до края на четиримесечната си присъда в затвора, като според Федералното бюро за затворите на САЩ освобождаването му е насрочено за 29 септември.