Санкциите, наложени от Запада на Русия, сближават страните от БРИКС, заявиха ръководители на петролни компании на неотдавнашната конференция APPEC в Сингапур.
„Поглеждайки към петролните пазари днес… западните санкции срещу Русия работят. Те работят в смисъл, че създават по-малко или по-ниски приходи, по-ниски фактурни цени за руските стоки„, каза Ръсел Харди, главен изпълнителен директор на фирмата за търговия с енергия Vitol.
Миналата година, след нахлуването на Русия в Украйна през февруари, Групата на 7-те държави въведе механизъм за ограничаване на цените на петрола, който ограничи приходите за военната каса на Кремъл, като същевременно запази руските потоци към световния пазар.
Сред поредицата от санкции беше и приемането през юни от Европейския съюз на инструмент за борба с заобикалянето на санкциите, който да ограничи продажбата, доставката и износа на определени санкционирани стоки и технологии на определени трети държави, действащи като посредници на Русия. През май Г-7 обяви намеренията на блока да ограничи търговията с руски диаманти.
Тези санкции обаче биха могли да доведат и до други непредвидени косвени последици, които Харди счита за „негативни„.
„Обратната страна на санкциите е, че те създават по-силни връзки между страните от БРИКС, което от своя страна е един вид противоположна сила, на полярните противоположности, на западната политика„, каза той.
За Китай напрежението със САЩ нарасна на няколко фронта, включително дипломатически, търговски и технологичен, като и двете страни ограничиха износа в знак на ответна реакция.
Междувременно Индия и Китай също увеличиха вноса си на руски суров петрол с отстъпка след войната в Украйна, като Москва се превърна във водещ източник на суров петрол за Индия и осигурява около 40% от вноса на суров петрол в страната.
На неотдавнашната среща на върха на БРИКС в Южна Африка бразилският лидер Луис Инасио Лула да Силва подчерта, че алиансът продължава да оценява възможността за обща валута.
По време на държавно посещение в Китай през април той също така призова за намаляване на зависимостта от щатския долар в световната търговия.
Източник: CNBC
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.