Широкомащабното използване на дигитални валути, одобрени от централните банки на развиващите се страни, може да застраши щатския долар.
Така че дали САЩ също ще пуснат дигитален долар, за да изпреварят другите CBDC и настъплението от страна на БРИКС? В тази статия ще обърнем внимание на позицията на Фед относно пускането CBDC, захранвана с американски долар.
Майкъл Бар, заместник-председател на Федералния резерв, отговарящ за надзора, потвърди, че САЩ може и да не стартират скоро CBDC проект.
Централната банка е далеч от решението дали да емитира CBDC валута, каза той. Бар също така подчерта, че пускането на стабилна монета в щатски долари може да застраши финансовата стабилност на американската икономика като цяло.
Според бар пускането CBDC, подкрепена с щатски долари би могло да породи значителни рискове за финансовата стабилност, паричната политика и платежната система на САЩ.
Бар възкликна, че Федералният резерв не е взел решение за емитиране на CBDC, но може да обмисли проучването на тази възможност само ако Конгресът я разреши.
Той разкри, че Фед не е взел решение за издаване на CBDC. Заместник -председателя добави още, че страната би пристъпила към издаване на CBDC само при ясна подкрепа от страна на изпълнителната власт и разрешаващо законодателство от страна на Конгреса.
Бар сподели още, че разследването и проучването са много различни от вземането на решения за следващите стъпки по отношение на развитието на платежната система, а Фед е далеч от това.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.