В отговор на продължаващите усилия за дедоларизация в рамките на алианса БРИКС, руският президент Владимир Путин привлече вниманието към потенциалната роля на петролната индустрия в Близкия изток в оспорването на господството на щатския долар.
Наскоро Путин подчерта, че страните производителки на петрол могат да нарушат господството на долара, като откажат да го приемат като метод на плащане.
🇷🇺 Russian President Putin says if oil producers in the Middle East stop using the US dollar, it will be the end of the dollar. pic.twitter.com/LM0cZVZZEU
— BRICS News (@BRICSinfo) May 4, 2024
Тъй като Русия в момента е председател на икономическия алианс през 2024 г., нейното лидерство е белязано от последователни усилия за намаляване на зависимостта от долара в глобалните транзакции. Путин изрично подчерта значението на страните производителки на петрол от Близкия изток в това стратегическо начинание, като посочи значителното им влияние върху промяната на международната финансова динамика.
През изминалата година икономическият алианс БРИКС претърпя забележителна промяна в геополитическото си позициониране, особено в отговор на западните санкции, наложени на Русия след нейните действия в Украйна през 2022 г. В светлината на тези развития алиансът работи активно за подобряване на нейното глобално влияние и оспорва господството на Запада в международните финанси.
Неотдавнашните забележки на Путин подчертават колективната перспектива на алианса относно потенциалното въздействие на производителите на петрол от Близкия изток върху световната позиция на щатския долар.
Той предположи, че ако тези нации отхвърлят плащанията в долари, това може да има дълбоки последици за статута на долара като световна резервна валута. Тази перспектива подчертава стратегическото значение на страни като Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ) в по-широките цели на алианса.
Тези нации се разглеждат като ключови поради техния значителен капацитет за производство на петрол и потенциалното им привеждане в съответствие с програмата за дедоларизация на алианса. Алиансът БРИКС вече предприе стъпки за насърчаване на сетълменти в местна валута за петролни транзакции, като тенденцията вероятно ще набере скорост, докато алиансът напредва към разработването на дигитална платежна система.
Скорошните законодателни инициативи на Русия, насочени към улесняване на използването на дигитални активи в международни разплащания, допълнително подчертават ангажимента на алианса за намаляване на зависимостта от щатския долар. Тъй като алиансът напредва към създаването на своята система за сетълмент в дигитална валута, той може постепенно да се отклони от транзакции, базирани на долари, като по този начин намали глобалното влияние на долара и засили значението на валутите на БРИКС на световната сцена.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.