Приходите на Русия от нефт и газ са нараснали с повече от 50% на годишна база до $9.4 милиарда през юни, както съобщи Reuters.
Въпреки че е изправена пред многобройни санкции от страна на САЩ, Русия, заедно с БРИКС, се дистанцира от американския долар. Противно на очакванията, тази промяна доведе до чувствителен ръст в руския петролен сектор.
Миналата година приходите на Русия от нефт и газ спаднаха с 23.9% в сравнение с 2022 г. заради санкциите. Въпреки това, заобикаляйки санкциите на САЩ, Русия успя да продаде петрол на по-ниски цени в Европа и други развиващи се страни. Министерството на финансите на САЩ е наложило санкции на над 300 руски субекта, като целта е била да се насочи към финансовата инфраструктура на страната. Сега, с увеличаването на приходите от петрол, БРИКС контролира почти половината от световното производство на петрол и процъфтява въпреки санкциите на САЩ.
Според Reuters петролът е основният източник на приходи за Кремъл, като през последното десетилетие той е съставлявал около една трета до половината от държавния бюджет. Данните сочат, че приходите от петрол и газ на Русия за юни възлизат на 814 милиарда рубли ($9.4 милиарда), което е повече от 794 милиарда рубли през май и 529 милиарда рубли през юни 2023 г.
Саудитска Арабия, която е водещ износител на петрол, купува петрол на преференциални цени от Русия и го разпространява в Европа. Индия също закупи евтин руски петрол, спестявайки близо $7 милиарда благодарение на валутните курсове. Китай е един от водещите купувачи на руски петрол от 2022 г. насам, след наложените от САЩ икономически санкции. След като Русия откри нови петролни запаси в Антарктида, страната отчита все по-големи печалби от дистрибуцията му. В резултат на това Русия и БРИКС извличат ползи от производството на петрол.
Данни на Reuters сочат, че за 2024 г. руското правителство е предвидило приходи в размер на 10.7 трилиона рубли от продажбата на нефт и газ, което представлява увеличение с 21% спрямо 2023 г. През предходната година приходите са намалели с 24% поради по-слабите цени на петрола и намаления износ на газ.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.