Приходите на Русия от нефт и газ са нараснали с повече от 50% на годишна база до $9.4 милиарда през юни, както съобщи Reuters.
Въпреки че е изправена пред многобройни санкции от страна на САЩ, Русия, заедно с БРИКС, се дистанцира от американския долар. Противно на очакванията, тази промяна доведе до чувствителен ръст в руския петролен сектор.
Миналата година приходите на Русия от нефт и газ спаднаха с 23.9% в сравнение с 2022 г. заради санкциите. Въпреки това, заобикаляйки санкциите на САЩ, Русия успя да продаде петрол на по-ниски цени в Европа и други развиващи се страни. Министерството на финансите на САЩ е наложило санкции на над 300 руски субекта, като целта е била да се насочи към финансовата инфраструктура на страната. Сега, с увеличаването на приходите от петрол, БРИКС контролира почти половината от световното производство на петрол и процъфтява въпреки санкциите на САЩ.
Според Reuters петролът е основният източник на приходи за Кремъл, като през последното десетилетие той е съставлявал около една трета до половината от държавния бюджет. Данните сочат, че приходите от петрол и газ на Русия за юни възлизат на 814 милиарда рубли ($9.4 милиарда), което е повече от 794 милиарда рубли през май и 529 милиарда рубли през юни 2023 г.
Саудитска Арабия, която е водещ износител на петрол, купува петрол на преференциални цени от Русия и го разпространява в Европа. Индия също закупи евтин руски петрол, спестявайки близо $7 милиарда благодарение на валутните курсове. Китай е един от водещите купувачи на руски петрол от 2022 г. насам, след наложените от САЩ икономически санкции. След като Русия откри нови петролни запаси в Антарктида, страната отчита все по-големи печалби от дистрибуцията му. В резултат на това Русия и БРИКС извличат ползи от производството на петрол.
Данни на Reuters сочат, че за 2024 г. руското правителство е предвидило приходи в размер на 10.7 трилиона рубли от продажбата на нефт и газ, което представлява увеличение с 21% спрямо 2023 г. През предходната година приходите са намалели с 24% поради по-слабите цени на петрола и намаления износ на газ.
Робърт Кийосаки, добре известен със своите инвестиционни съвети и открито присъствие в социалните медии, наскоро измести фокуса си от Биткойн и злато към сребро.
Неотдавнашните повишения на митата при администрацията на Тръмп предизвикват несигурност на световните пазари, като криптовалутите усещат ефекта.
DeFi секторът бе изправен пред турбулентно бурно начало на 2025 г., като общата заключена стойност (TVL) спадна до $156 милиарда до края на първото тримесечие.
В четвъртък акциите в САЩ преживяха сериозен спад, като това бе най-сериозният еднодневен упадък от 2020 г. насам.