Приходите на Русия от нефт и газ са нараснали с повече от 50% на годишна база до $9.4 милиарда през юни, както съобщи Reuters.
Въпреки че е изправена пред многобройни санкции от страна на САЩ, Русия, заедно с БРИКС, се дистанцира от американския долар. Противно на очакванията, тази промяна доведе до чувствителен ръст в руския петролен сектор.
Миналата година приходите на Русия от нефт и газ спаднаха с 23.9% в сравнение с 2022 г. заради санкциите. Въпреки това, заобикаляйки санкциите на САЩ, Русия успя да продаде петрол на по-ниски цени в Европа и други развиващи се страни. Министерството на финансите на САЩ е наложило санкции на над 300 руски субекта, като целта е била да се насочи към финансовата инфраструктура на страната. Сега, с увеличаването на приходите от петрол, БРИКС контролира почти половината от световното производство на петрол и процъфтява въпреки санкциите на САЩ.
Според Reuters петролът е основният източник на приходи за Кремъл, като през последното десетилетие той е съставлявал около една трета до половината от държавния бюджет. Данните сочат, че приходите от петрол и газ на Русия за юни възлизат на 814 милиарда рубли ($9.4 милиарда), което е повече от 794 милиарда рубли през май и 529 милиарда рубли през юни 2023 г.
Саудитска Арабия, която е водещ износител на петрол, купува петрол на преференциални цени от Русия и го разпространява в Европа. Индия също закупи евтин руски петрол, спестявайки близо $7 милиарда благодарение на валутните курсове. Китай е един от водещите купувачи на руски петрол от 2022 г. насам, след наложените от САЩ икономически санкции. След като Русия откри нови петролни запаси в Антарктида, страната отчита все по-големи печалби от дистрибуцията му. В резултат на това Русия и БРИКС извличат ползи от производството на петрол.
Данни на Reuters сочат, че за 2024 г. руското правителство е предвидило приходи в размер на 10.7 трилиона рубли от продажбата на нефт и газ, което представлява увеличение с 21% спрямо 2023 г. През предходната година приходите са намалели с 24% поради по-слабите цени на петрола и намаления износ на газ.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.