Някои от най-големите производители на метали в Русия започнаха да използват стабилните монети на Tether Holdings Ltd. и други криптовалути, за да уреждат трансгранични транзакции с китайски клиенти и доставчици. В някои случаи тези транзакции се улесняват чрез Хонконг.
За да заобиколят западните санкции и да се противопоставят на по-строгите политики за спазване на правилата за движение на средства в чужбина, руските корпорации в сферата на суровините също така търсят възможности отвъд традиционните фиатни двойки като разглеждат крипто стабилни монети поради нарастващото им използване при обработката на бизнес транзакции от китайски фирми.
Преминаването към блокчейн технологията, особено към стабилните монети, подчертава продължаващото въздействие на международните ограничения, наложени в отговор на конфликта в Украйна.
Руските дружества, търгуващи със стоки като метали и дървен материал, срещат трудности при получаването на плащания и извършването на транзакции, дори когато не са пряко санкционирани. Заплахата от вторични санкции срещу кредитори, улесняващи заобикалянето на санкциите, допълнително усложни финансовите транзакции, дори в Китай – ключов пазар за руски стоки.
Преминаването от долари към стабилни монети е свидетелство за трайното влияние на глобалните санкции, произтичащи от военната намеса на Русия в Украйна. Всичко това доведе до проблеми с плащанията и обработката на транзакциите дори във фирми, които не са пряко под прицела на санкциите, като обектите са изправени пред нарастващия риск вторичните санкции да последват всяка структура, за която се счита, че подпомага заобикалянето им.
Стабилните монети предлагат бърза и рентабилна алтернатива, като транзакциите се извършват за секунди и таксите са минимални, особено когато активите вече се държат в стабилни монети. Стабилната монета USDT на Tether, обвързана с щатския долар, е особено удобна за износителите.
Използването на криптовалути за разплащания не е характерно само за Русия, тъй като страни, подложени на санкции, като Венецуела, също се обърнаха към криптовалутите, често посредничейки чрез посредници в Дубай. Тази тенденция сигнализира за промяна в позицията на Руската централна банка спрямо криптовалутната индустрия, като управителят Елвира Набиулина изрази подкрепа за експериментиране с плащания с криптовалута при международни транзакции.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се готви да бъде домакин на поредната важна дискусия за регулиране на криптовалутите, насрочена за 11 април 2025 г.
Инвестиционният анализатор Дан Айвс от Wedbush Securities смята, че американската технологична индустрия може да се сблъска със сериозен спад заради митата, наложени от президента Тръмп.
Wells Fargo се сблъска със значителни финансови затруднения, след като бе осъдена да плати стотици милиони долари обезщетение след присъда на съдебно жури във Флорида.
Последният анализ на компанията за крипто проучвания Alphractal предполага, че връзката между алткойн пазарите и Биткойн отново е отслабнала.