Държавите от БРИКС провеждат "кръстоносен поход" за отказ от американския долар и се опитват да интегрират и разширят употребата на собствените си платежни системи и да стимулират местните валути.
След активни дискусии в Санкт Петербург, Мохамед Реза Фарзин, управителят на централната банка на Иран, предостави актуална информация за напредъка в свързването на руската платежна система Mir с иранската Shetab.
Той подробно описа поетапния подход: от 22 август иранските карти Shetab ще бъдат съвместими като смарт карти Amber в руските банкомати, което ще позволи на иранските граждани да теглят рубли.
Следващите етапи ще улеснят руските картови плащания в Иран и ще позволят на иранците да използват карти Shetab в руски магазини чрез стандартни банкови терминали.
Тази инициатива, започната след съобщението на иранското външно министерство от април 2024 г. и продължаващите от май 2022 г. дискусии, водени от руския заместник министър-председател Александър Новак, представлява сериозна крачка напред в засилването на двустранната финансова интеграция.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.