Като част от постоянните си усилия да намалят зависимостта си от щатския долар, Русия и Южна Африка в рамките на алианса БРИКС направиха значителен ход, като се отказаха от зелените пари в значителна сделка за петрол на стойност $265 милиона.
В понеделник кабинетът на Южна Африка обяви, че е избрал държавната руска банка „Gazprombank“ за предпочитан инвеститор за съживяване на спряната рафинерия на южното крайбрежие на страната в сделка на стойност около $265 милиона.
Според южноафрикански медии 19 от 20-те участници в търга са били дисквалифицирани по технически причини, което е проправило пътя на руската банка да спечели лесно.
Макар че конкретната валута, използвана в сделката, не е изрично спомената, фактът, че Gazprombank е обект на санкции от страна на САЩ, подсказва, че вероятно ще се използват местни валути. Този ход съответства на стремежа на алианса да увеличи участието си в руски финансови институции след налагането на тези санкции.
През последните месеци БРИКС наблегна на дедоларизацията в своята политика, като последователно се застъпваше за използването на местни валути. Този стремеж стана наложителен, особено в условията на руските санкции след конфликта в Украйна.
През тази година алиансът показа значителен напредък, особено по отношение на цялостното си разширяване, тъй като по време на годишната среща на върха през август 2023 г. БРИКС очерта план за разширяване на съюза.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.