Русия се намира в несигурно положение, опитвайки се да намери баланс между дедоларизацията и същевременното поддържане икономиката си.
Стратегията на администрацията на Путин включва едновременно преследване на дедоларизацията и запазване на икономическата стабилност, което в крайна сметка води до вредни последици за националната икономика и руската рубла. Пламенният стремеж към дедоларизация принуди Русия да се обърне към китайския юан като алтернатива, въпреки значителното му обезценяване спрямо щатския долар.
Централната банка на Русия остава с ограничени възможности за резерви, като разчита основно на китайския юан и златото. Това ограничаване на диверсификацията на резервите обаче създава рискове за икономиката, изостряйки предизвикателствата на програмата за дедоларизация. Нарастващата зависимост на Русия от китайския юан е особено несигурна, като се има предвид обезценяването на юана с 2.1% спрямо щатския долар от началото на годината до 2024 г.
Нещо повече, дори съюзникът на Русия, Индия, проявява нежелание да извършва транзакции в китайски юани за плащания за суров петрол, въпреки че одобрява програмата за дедоларизация, за да насърчи използването на местни валути при трансгранични транзакции.
Съвместните усилия за дедоларизация, инициирани от Китай и Русия, дават обратен резултат, което се вижда от спада на китайския юан и други местни валути спрямо щатския долар, като по този начин дестабилизират и двете икономики.
Както се подчертава в доклад на Руската централна банка, нестабилните обменни курсове и ограничената ликвидност на тези валути, допълнени от ограниченията за движение на капитали в няколко държави, подчертават доминиращата роля на китайския юан при формирането на резервните активи. По същество инициативата за дедоларизация се оказва скъпоструващо начинание както за Русия, така и за Китай.
Инвеститорите на дребно правят смели стъпки на фона на масовия пазарен спад, предизвикан от новите мита, въведени от президента Доналд Тръмп.
През 2025 г. глобалната тенденция на дедоларизация рязко се ускорява, като централните банки полагат все по-големи усилия да намалят зависимостта си от щатския долар.
Circle се стреми да стане втората по големина крипто-фокусирана компания, която да стане публична в САЩ.
WisdomTree предприе смела стъпка в пространството за токенизация на активи, разширявайки своята институционална инвестиционна платформа, WisdomTree Connect.