Русия се намира в несигурно положение, опитвайки се да намери баланс между дедоларизацията и същевременното поддържане икономиката си.
Стратегията на администрацията на Путин включва едновременно преследване на дедоларизацията и запазване на икономическата стабилност, което в крайна сметка води до вредни последици за националната икономика и руската рубла. Пламенният стремеж към дедоларизация принуди Русия да се обърне към китайския юан като алтернатива, въпреки значителното му обезценяване спрямо щатския долар.
Централната банка на Русия остава с ограничени възможности за резерви, като разчита основно на китайския юан и златото. Това ограничаване на диверсификацията на резервите обаче създава рискове за икономиката, изостряйки предизвикателствата на програмата за дедоларизация. Нарастващата зависимост на Русия от китайския юан е особено несигурна, като се има предвид обезценяването на юана с 2.1% спрямо щатския долар от началото на годината до 2024 г.
Нещо повече, дори съюзникът на Русия, Индия, проявява нежелание да извършва транзакции в китайски юани за плащания за суров петрол, въпреки че одобрява програмата за дедоларизация, за да насърчи използването на местни валути при трансгранични транзакции.
Съвместните усилия за дедоларизация, инициирани от Китай и Русия, дават обратен резултат, което се вижда от спада на китайския юан и други местни валути спрямо щатския долар, като по този начин дестабилизират и двете икономики.
Както се подчертава в доклад на Руската централна банка, нестабилните обменни курсове и ограничената ликвидност на тези валути, допълнени от ограниченията за движение на капитали в няколко държави, подчертават доминиращата роля на китайския юан при формирането на резервните активи. По същество инициативата за дедоларизация се оказва скъпоструващо начинание както за Русия, така и за Китай.
Според последния доклад за прозрачността на Kraken през 2024 г. броят на правителствените искове за данни е нараснал с 39%, като водещи са американските агенции.
Виталик Бутерин изрази разочарование от това, което смята за промяна в ценностите в крипто индустрията, особено във връзка с предпазливата позиция на Етериум по отношение на блокчейн хазарта.
MANSA, компания за трансгранични плащания, си осигури финансиране в размер на $10 милиона, като водещата инвестиция е от Tether.
Джейми Коутс, водещ стратег по дигиталните активи в Real Vision, смята, че бичият импулс на крипто пазара далеч не е достигнал своя връх.