На фона на ескалиращото напрежение в световен мащаб Русия и Китай укрепват съюза си, представяйки единен фронт срещу политиките на САЩ.
Тази промяна в международните отношения подчертава намерението на двете страни да оспорят господството на САЩ на множество фронтове.
Президентът Владимир Путин и китайският премиер Си Дзинпин наскоро проведоха срещи, на които подчертаха задълбочаващото се партньорство. Те включваха дискусии с новия министър на отбраната на Русия Андрей Белоусов и бившия министър на отбраната Сергей Шойгу, който сега е секретар на Съвета за сигурност. Путин също така се присъедини към китайските лидери в Североизточен Китай, за да почете съветските войници, което символизира укрепването на връзките им.
Русия и Китай стратегически се отдалечават от западните икономически структури. През първото тримесечие на 2024 г. Китай продаде американски държавни ценни книжа и облигации на стойност $53.3 милиарда – най-голямата разпродажба, която се е провеждала, което съвпадна със значителния спад в стойността на американския долар.
Това е част от по-широка тенденция от 2022 г. насам, при която държавите от БРИКС, начело с Китай, се освобождават от американски активи в полза на други резерви, предимно злато. Само през миналата година Китай добави към резервите си няколко тона злато на стойност приблизително $550 милиарда.
Стивън Чиу, главен азиатски стратег по валутните курсове и лихвените проценти в Bloomberg Intelligence, отбеляза, че масовите продажби на Китай показват ясно намерение за диверсифициране от американските доларови авоари. Дори Белгия, близък съюзник на САЩ, е продала американски държавни ценни книжа на стойност $22 милиарда.
Страните от БРИКС работят за разработването на нова валута, която да оспори господството на щатския долар. Посланикът на Иран в Русия, Казем Джалали, потвърди сътрудничеството между Русия и Иран по този проект. Над 60 % от търговията между двете страни сега заобикаля щатския долар, като се предпочитат местните валути.
Тази стратегия има за цел да насърчи изграждането на многополюсен свят, като намали влиянието на Запада и засили икономическия суверенитет на развиващите се страни. Въвеждането на валута на БРИКС може да окаже значително влияние върху световната търговия, като постави под въпрос настоящия икономически ред.
Съюзът на Русия и Китай и техните икономически стратегии означават съществена промяна в глобалната динамика, оспорвайки господството на американския долар и потенциално променяйки международните икономически отношения.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.