На фона на ескалиращото напрежение в световен мащаб Русия и Китай укрепват съюза си, представяйки единен фронт срещу политиките на САЩ.
Тази промяна в международните отношения подчертава намерението на двете страни да оспорят господството на САЩ на множество фронтове.
Президентът Владимир Путин и китайският премиер Си Дзинпин наскоро проведоха срещи, на които подчертаха задълбочаващото се партньорство. Те включваха дискусии с новия министър на отбраната на Русия Андрей Белоусов и бившия министър на отбраната Сергей Шойгу, който сега е секретар на Съвета за сигурност. Путин също така се присъедини към китайските лидери в Североизточен Китай, за да почете съветските войници, което символизира укрепването на връзките им.
Русия и Китай стратегически се отдалечават от западните икономически структури. През първото тримесечие на 2024 г. Китай продаде американски държавни ценни книжа и облигации на стойност $53.3 милиарда – най-голямата разпродажба, която се е провеждала, което съвпадна със значителния спад в стойността на американския долар.
Това е част от по-широка тенденция от 2022 г. насам, при която държавите от БРИКС, начело с Китай, се освобождават от американски активи в полза на други резерви, предимно злато. Само през миналата година Китай добави към резервите си няколко тона злато на стойност приблизително $550 милиарда.
Стивън Чиу, главен азиатски стратег по валутните курсове и лихвените проценти в Bloomberg Intelligence, отбеляза, че масовите продажби на Китай показват ясно намерение за диверсифициране от американските доларови авоари. Дори Белгия, близък съюзник на САЩ, е продала американски държавни ценни книжа на стойност $22 милиарда.
Страните от БРИКС работят за разработването на нова валута, която да оспори господството на щатския долар. Посланикът на Иран в Русия, Казем Джалали, потвърди сътрудничеството между Русия и Иран по този проект. Над 60 % от търговията между двете страни сега заобикаля щатския долар, като се предпочитат местните валути.
Тази стратегия има за цел да насърчи изграждането на многополюсен свят, като намали влиянието на Запада и засили икономическия суверенитет на развиващите се страни. Въвеждането на валута на БРИКС може да окаже значително влияние върху световната търговия, като постави под въпрос настоящия икономически ред.
Съюзът на Русия и Китай и техните икономически стратегии означават съществена промяна в глобалната динамика, оспорвайки господството на американския долар и потенциално променяйки международните икономически отношения.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.