Home

БРИКС: Ролята на Китай в разширяването на съюза

10.09.2023 9:00 2мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Ролята на Китай в разширяването на съюза

През август на предходната година страните от БРИКС отправиха официални покани към още шест държави да се присъединят към техния съюз по време на срещата на върха на групата.

Става дума за Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Египет, Аржентина, Иран и Етиопия. Това решение обаче беше посрещнато с известни противоречия в рамките на блока, като Китай изигра основна роля в убеждаването на останалите държави от БРИКС да се съгласят с разширяването.

Китай се превърна в изявен защитник на разширяването на БРИКС, докато Индия и Бразилия изглежда имаха нужда от повече убеждаване. Съществуващото напрежение в рамките на блока, породено от действията на Русия в Украйна под ръководството на Путин, наклони Бразилия и Индия към отлагане на разширяването. Вместо това те се насочиха към укрепване на връзките между първоначалните членове.

За разлика от тях Китай горещо подкрепяше разширяването на БРИКС, като се стремеше да разшири влиянието и целите на групата до по-широка аудитория от държави.

За да спечели Бразилия и Индия по въпроса за включването на нови членове, Китай се ангажира с широка дипломация. Особено важно е, че подкрепата на Китай за предоставяне на двете страни на постоянни места в Съвета за сигурност на ООН разколеба тези двама членове основатели, които първоначално се противопоставяха на разширяването.

Бразилия и Индия никога не са били сдържани по отношение на стремежа си към постоянни места в Съвета за сигурност на ООН. Въпреки неохотното им съгласие за разширяването, тези стремежи са все по-близо до осъществяване. Въпреки това това решение може да доведе до ескалация на напрежението между Бразилия, Индия и други държави в бъдеще.

В крайна сметка новоприетите членове на БРИКС дължат включването си в блока през август до голяма степен на усилията на Китай. Макар че БРИКС няма официален лидер, очевидно е, че Китай има значително влияние в групата и ще продължи да го прави, тъй като все повече държави искат да бъдат приети или се сблъскват с отказ.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Прогноза: S&P 500 може да се изстреля със 100% до 5 години

Бен Лайдлър, ръководител на отдела за капиталова стратегия на Bradesco BBI, смята, че бичият пазар е в начален стадий, стимулиран от очакваното възстановяване на приходите и потенциалното намаляване на лихвените проценти от страна на Фед.

05.07.2024 22:00 1мин. четене

Петролът се задържа близо до двумесечен връх на фона на бичите настроения

Суровият петрол тип “Брент” се колебае около $87 за барел и е на път да постигне четвърти пореден седмичен ръст, тъй като световните акции достигат рекордни стойности, а запасите в САЩ намаляват.

05.07.2024 20:30 1мин. четене

БРИКС: Ще успее ли дигиталната валута на съюза да измести петродолара?

Във финансовия сектор се появяват разговори за потенциала на дигиталната валута на БРИКС да измести петродолара.

05.07.2024 19:30 2мин. четене

Цените на златото се повишават в очакване Федералния резерв да намали лихвите

Цените на златото достигнаха в петък границата от $2,385, отбелязвайки ръст от над 1.2% за деня. Това повишение идва с нарастването на очакванията, че Федералният резерв може да започне да намалява лихвените проценти още на заседанието си през септември.

05.07.2024 19:00 1мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

2 Отговори на “БРИКС: Ролята на Китай в разширяването на съюза”
  1. Новите членове на БРИКС не са поканени, те кандидатстваха, да бъдат приети…
    От 33 държави, които кандидатстваха, бяха приети шест. Другите 27 ще се наложи да почакат.
    Силата на БРИКС е в равнопоставеността. Ако кривнат от този основен принцип, по нищо няма да се различават от САЩисаните форми на “групиране”, разбирай колонизиране…

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.