Начало » Други » БРИКС: Ролята на Китай в разширяването на съюза

БРИКС: Ролята на Китай в разширяването на съюза

10.09.2023 9:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Ролята на Китай в разширяването на съюза

През август на предходната година страните от БРИКС отправиха официални покани към още шест държави да се присъединят към техния съюз по време на срещата на върха на групата.

Става дума за Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Египет, Аржентина, Иран и Етиопия. Това решение обаче беше посрещнато с известни противоречия в рамките на блока, като Китай изигра основна роля в убеждаването на останалите държави от БРИКС да се съгласят с разширяването.

Китай се превърна в изявен защитник на разширяването на БРИКС, докато Индия и Бразилия изглежда имаха нужда от повече убеждаване. Съществуващото напрежение в рамките на блока, породено от действията на Русия в Украйна под ръководството на Путин, наклони Бразилия и Индия към отлагане на разширяването. Вместо това те се насочиха към укрепване на връзките между първоначалните членове.

За разлика от тях Китай горещо подкрепяше разширяването на БРИКС, като се стремеше да разшири влиянието и целите на групата до по-широка аудитория от държави.

За да спечели Бразилия и Индия по въпроса за включването на нови членове, Китай се ангажира с широка дипломация. Особено важно е, че подкрепата на Китай за предоставяне на двете страни на постоянни места в Съвета за сигурност на ООН разколеба тези двама членове основатели, които първоначално се противопоставяха на разширяването.

Бразилия и Индия никога не са били сдържани по отношение на стремежа си към постоянни места в Съвета за сигурност на ООН. Въпреки неохотното им съгласие за разширяването, тези стремежи са все по-близо до осъществяване. Въпреки това това решение може да доведе до ескалация на напрежението между Бразилия, Индия и други държави в бъдеще.

В крайна сметка новоприетите членове на БРИКС дължат включването си в блока през август до голяма степен на усилията на Китай. Макар че БРИКС няма официален лидер, очевидно е, че Китай има значително влияние в групата и ще продължи да го прави, тъй като все повече държави искат да бъдат приети или се сблъскват с отказ.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

BlackRock иска да добави стейкинг към своя Етериум ETF

BlackRock се опитва да усъвършенства своя iShares Ethereum Trust (ETHA), като включи функции за стейкинг, според ново заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), подадено в четвъртък.

18.07.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Сбербанк се стреми към доминация в руския сектор за крипто попечителство

Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.

18.07.2025 10:10 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Директорът на Bank of America потвърди слуховете за стабилна монета

Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.

17.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

PayPal разширява стабилната си монета към Arbitrum

PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.

16.07.2025 19:35 2 мин. четене Alexander Zdravkov
2 Отговори на “БРИКС: Ролята на Китай в разширяването на съюза”
  1. ^^©∆@,

    Новите членове на БРИКС не са поканени, те кандидатстваха, да бъдат приети…
    От 33 държави, които кандидатстваха, бяха приети шест. Другите 27 ще се наложи да почакат.
    Силата на БРИКС е в равнопоставеността. Ако кривнат от този основен принцип, по нищо няма да се различават от САЩисаните форми на „групиране“, разбирай колонизиране…

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.