Усилията на блока БРИКС да измести световните финанси от Запада може да увеличат риска от рецесия в САЩ, особено след неотдавнашния срив на фондовия пазар на стойност $2 трилиона.
Този срив, предизвикан от глобалните опасения за финансовото състояние на САЩ и икономическите проблеми в Япония, представлява значителна заплаха за стабилността на долара.
През последните години САЩ успяваха да избегнат рецесиите, но през 2024 г. може да е различно. Японската фондова борса претърпя най-голямата си еднодневна загуба, което породи опасения, че САЩ може да бъдат изправени пред сериозен икономически спад. Главният глобален икономист на Piper Sandler, Нанси Лазар, посочи, че последните тенденции в данните за заетостта показват, че е вероятна рецесия след кампанията на Федералния резерв за затягане на коланите, започнала преди две години и половина.
Лихвените проценти остават на 23-годишен връх, което предизвиква допълнителна паника. В предварителната търговия Dow спадна с над 1,000 пункта, което засили страховете от наближаваща криза.
Лазар подчерта, че рискът от рецесия сега е достигнал своя връх, като по-ранните прогнози сочеха спад в края на 2023 г.
Освен това от Goldman Sachs повишиха вероятността за рецесия от 15% на 25% през следващата година, което може също да са добри новини за програмата на БРИКС за дедоларизация. Тази икономическа нестабилност може да подкопае глобалната икономическа доминация на САЩ и да засегне статута на долара като резервна валута – ключова цел на съюза.
Развиващият се геополитически пейзаж и икономическите политики на тези държави биха могли да окажат значително въздействие върху икономиката на САЩ в близко бъдеще.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.