Икономистите от Goldman Sachs преразгледаха прогнозата си за вероятността от рецесия в САЩ през следващата година, като я повишиха до 25% от предишните 15%.
Въпреки това те също така подчертаха, че има “няколко причини да не се страхуваме от спад” въпреки увеличаването на безработицата.
Икономистите на Goldman Sachs, ръководени от Ян Хациус, изразиха увереност в доклада си до клиентите в неделя, 4 август, като заявиха:
Продължаваме да разглеждаме риска от рецесия като ограничен. Икономиката продължава да изглежда добре като цяло, няма големи финансови дисбаланси, а Федералният резерв разполага със значителна гъвкавост, за да намали бързо лихвените проценти, ако е необходимо.
Освен това последните данни за работните места в САЩ, публикувани миналата седмица, изтъкват значителен спад в наемането на персонал и най-високото равнище на безработица от три години насам, което поражда опасения за потенциално икономическо забавяне. В доклада се споменават и опасенията, че Федералният резерв на САЩ може би е “чакал твърде дълго” да намали лихвените проценти.
Важно е да се отбележи, че прогнозите на Goldman за действията на американската централна банка са по-консервативни в сравнение с JPMorgan Chase & Co. и Citigroup. Екипът на Хатциус предвижда, че Фед ще намали основния лихвен процент с 25 базисни пункта през септември, ноември и декември, докато JPMorgan и Citigroup прогнозират намаление с половин пункт през септември.
“Основата на нашата прогноза е, че растежът на работните места ще се възстанови през август, а Федералният комитет по операциите на открития пазар (FOMC) ще сметне, че намалението с 25 базисни пункта е адекватно за преодоляване на евентуалните рискове от понижение. Ако обаче докладът за заетостта през август е също толкова слаб, колкото този през юли, през септември ще е по-вероятно намаление с 50 б.п.“, се посочва в доклада на Goldman.
Икономистите изразиха и съмнение, че пазарът на труда в САЩ е изложен на значителен риск от бързо влошаване. Те изтъкнаха как откритите работни места показват, че търсенето остава силно, и не е имало ясен шок, който да предизвика спад.
Фондация Linux създаде нова структура – Linux Foundation Decentralized Trust (LFDT), която има за цел да обедини проекти с отворен код за децентрализирани технологии.
Милиардерът Питър Тийл изрази загриженост, че икономиката на САЩ вероятно щеше да е в рецесия, ако не бе мащабната държавна намеса.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на анализаторската компания CryptoQuant, изрази тревога относно настоящото състояние на индустрията на дигиталните активи.
Група сенатори от Демократическата партия, водена от Елизабет Уорън, настоява председателят на Федералния резерв Джером Пауъл да намали чувствително лихвените проценти, за да защити американската икономика.