Икономистите от Goldman Sachs преразгледаха прогнозата си за вероятността от рецесия в САЩ през следващата година, като я повишиха до 25% от предишните 15%.
Въпреки това те също така подчертаха, че има „няколко причини да не се страхуваме от спад“ въпреки увеличаването на безработицата.
Икономистите на Goldman Sachs, ръководени от Ян Хациус, изразиха увереност в доклада си до клиентите в неделя, 4 август, като заявиха:
Продължаваме да разглеждаме риска от рецесия като ограничен. Икономиката продължава да изглежда добре като цяло, няма големи финансови дисбаланси, а Федералният резерв разполага със значителна гъвкавост, за да намали бързо лихвените проценти, ако е необходимо.
Освен това последните данни за работните места в САЩ, публикувани миналата седмица, изтъкват значителен спад в наемането на персонал и най-високото равнище на безработица от три години насам, което поражда опасения за потенциално икономическо забавяне. В доклада се споменават и опасенията, че Федералният резерв на САЩ може би е „чакал твърде дълго“ да намали лихвените проценти.
Важно е да се отбележи, че прогнозите на Goldman за действията на американската централна банка са по-консервативни в сравнение с JPMorgan Chase & Co. и Citigroup. Екипът на Хатциус предвижда, че Фед ще намали основния лихвен процент с 25 базисни пункта през септември, ноември и декември, докато JPMorgan и Citigroup прогнозират намаление с половин пункт през септември.
„Основата на нашата прогноза е, че растежът на работните места ще се възстанови през август, а Федералният комитет по операциите на открития пазар (FOMC) ще сметне, че намалението с 25 базисни пункта е адекватно за преодоляване на евентуалните рискове от понижение. Ако обаче докладът за заетостта през август е също толкова слаб, колкото този през юли, през септември ще е по-вероятно намаление с 50 б.п.„, се посочва в доклада на Goldman.
Икономистите изразиха и съмнение, че пазарът на труда в САЩ е изложен на значителен риск от бързо влошаване. Те изтъкнаха как откритите работни места показват, че търсенето остава силно, и не е имало ясен шок, който да предизвика спад.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.