HSBC сподели прогнозата си за бъдещето на щатския долар на фона на усилията на алианса БРИКС да оспори статута му на световна резервна валута.
Въпреки тези усилия главният анализатор на стоките в HSBC Securities Джеймс Стийл остава уверен в устойчивостта на долара. Говорейки пред Bloomberg, Стийл подчерта, че щатският долар е претърпял само незначителни спадове в резервите и остава до голяма степен безспорен.
Централните банки на БРИКС и други развиващи се нации диверсифицираха своите резерви далеч от щатския долар, особено чрез натрупване на злато от 2022 г. насам.
Тази промяна последва санкциите на САЩ срещу Русия, членка на БРИКС, след нейното нахлуване в Украйна. Стийл обаче подчерта, че тази тенденция няма да повлияе значително на перспективите на долара.
Той уверено прогнозира, че щатският долар ще запази господството си като световна резервна валута през следващите 20 години, вероятно дори повече. Той заяви: „Ние не вярваме, че ще има загуба на суверенитет на щатския долар, що се отнася до световната резервна валута, през следващите 10, 20 години, доколкото можем да видим.“
Анализът на HSBC заключава, че въпреки усилията за дедоларизация на БРИКС, местните валути едва ли ще надминат доминирането на щатския долар на световния пазар поне през следващите две до три десетилетия.
BlackRock стартира 2025 г. с нетни постъпления в размер на $84 милиарда, задвижвани от рекордно търсене на нейните iShares ЕТF-и и нарастващ интерес към частните пазари.
Световните пазари бяха разтърсени, след като президентът Тръмп неочаквано обяви временно замразяване на търговските мита на САЩ, намалявайки ставките до 10% за следващите 90 дни.
Опасенията за неконтролируемия възход на криптовалутите накараха главния прокурор на Ню Йорк Летиция Джеймс да призове Конгреса за незабавна намеса.
Изненадана от неочаквано високите американски мита, Швейцария се ориентира все повече към Европа, тъй като глобалните съюзи стават все по-непредсказуеми.