HSBC сподели прогнозата си за бъдещето на щатския долар на фона на усилията на алианса БРИКС да оспори статута му на световна резервна валута.
Въпреки тези усилия главният анализатор на стоките в HSBC Securities Джеймс Стийл остава уверен в устойчивостта на долара. Говорейки пред Bloomberg, Стийл подчерта, че щатският долар е претърпял само незначителни спадове в резервите и остава до голяма степен безспорен.
Централните банки на БРИКС и други развиващи се нации диверсифицираха своите резерви далеч от щатския долар, особено чрез натрупване на злато от 2022 г. насам.
Тази промяна последва санкциите на САЩ срещу Русия, членка на БРИКС, след нейното нахлуване в Украйна. Стийл обаче подчерта, че тази тенденция няма да повлияе значително на перспективите на долара.
Той уверено прогнозира, че щатският долар ще запази господството си като световна резервна валута през следващите 20 години, вероятно дори повече. Той заяви: „Ние не вярваме, че ще има загуба на суверенитет на щатския долар, що се отнася до световната резервна валута, през следващите 10, 20 години, доколкото можем да видим.“
Анализът на HSBC заключава, че въпреки усилията за дедоларизация на БРИКС, местните валути едва ли ще надминат доминирането на щатския долар на световния пазар поне през следващите две до три десетилетия.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.