Алиансът БРИКС работи активно за намаляване на глобалната зависимост от щатския долар като основна резервна валута чрез въвеждането на нова валута.
Тази предстояща валута има за цел да улесни международната търговия и да намали зависимостта от щатския долар. Процесът на дедоларизация напредва с бързи темпове, особено след като Съединените щати са изправени пред криза с тавана на дълга.
Освен това понастоящем Съединените щати изпитват предизвикателства, включително срив на големи банки и продължаващ макроикономически натиск, които накараха няколко финансови институции да прогнозират потенциална рецесия през 2023 г.
Тази ситуация може да има мащабни последици за фондовите пазари, недвижимите имоти и цялостния начин на живот.
Китай и Русия се очертават като значими играчи в този пейзаж. Въпреки че амбициите им да утвърдят глобалното си господство може да са изглеждали нереалистични в миналото, плановете им си идват на мястото, тъй като те си сътрудничат стратегически помежду си и предизвикват администрацията на Байдън чрез алианса БРИКС.
Осъществяването на техните глобални стремежи би могло да създаде дългосрочни усложнения за Съединените щати. Русия и Китай активно убеждават други развиващи се страни да се присъединят към БРИКС и да приемат новата валута за международни транзакции. В резултат на това редица държави в Азия и Африка проявяват интерес към валутата на БРИКС поради потенциалните рискове, свързани с притежаването на значителни количества щатски долари и въздействието върху местните икономики.
Освен това Русия и Китай водят разговори със Саудитска Арабия, която е известен износител на петрол, за да насърчат участието ѝ в БРИКС и да осигурят финансиране за Новата банка за развитие (НБР). Ако Саудитска Арабия реши да инвестира в БРИКС, това може да постави предизвикателства пред щатския долар предвид статута ѝ на най-голям износител на петрол.
Според информацията Новата банка за развитие (NDB), известна още като „банката на БРИКС“, в момента обсъжда потенциалното си партньорство със Саудитска Арабия.
Този ход се разглежда като начин NDB да диверсифицира възможностите си за финансиране на фона на продължаващия руско-украински конфликт.
Смята се, че включването на Саудитска Арабия в NDB ще засили финансовата мощ на фонда на БРИКС и ще подобри възможностите за управление на кризи.
От друга страна Според Ашок Суейн, професор по изследване на мира и конфликтите в университета в Упсала, Швеция, включването на Саудитска Арабия в БРИКС може да засили използването на китайския юан като търговска валута.
Също така икономисти заявиха че тези усилия, заедно с нарастващото влияние на юана и еврото, ще оспорят господстващото положение на щатския долар и евентуално ще доведат до създаването на триполюсен свят на резервните валути.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.
Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на Coinbase, отбеляза значително ускорение в приема на криптовалутите от институционалните инвеститори, което се дължи до голяма степен на нарастващата популярност на спот борсово търгуваните фондове и увеличената употреба на Coinbase Prime сред големите корпорации.