Доминиращата позиция на американския долар в глобалната геополитика е все по-често поставяна под въпрос, а алтернативи като Биткойн започват да привличат внимание.
Страните от БРИКС отдавна виждат възможност за отслабване на долара. Неотдавна Алексей Можин, руският представител в Международния валутен фонд, предложи държавите от БРИКС да се подготвят за евентуален срив на доларовата система и за създаване на нов паричен ред.
Той посочи, че бъдещата парична структура би могла да включва валутите на страните от БРИКС, като юан, рупия, рубла, реал и ранд. Въпреки че идеята е все още на етап обсъждане, Можин я определи като критично важна в случай на срив на настоящата система.
От основаването си държавите от БРИКС работят за намаляване на зависимостта си от долара. Още през януари заместник-министърът на финансите на Русия, Иван Чебесков, сподели, че повечето страни в групата подкрепят транзакции в национални валути и нови разплащателни платформи.
БРИКС също така участва активно в инициативи като mBridge и Agora, подкрепяни от Банката за международни разплащания, които се разглеждат като алтернативи на системата SWIFT. Въпреки това, създаването на обща дигитална валута, базирана на пет различни национални парични единици, изглежда като огромно предизвикателство.
През 2023 г. Робърт Кийосаки прогнозира, че цената на Биткойн може да достигне $120,000, което вече не звучи нереалистично с оглед на настоящата стойност на актива. Той често насърчава инвестиции в активи като BTC, позовавайки се на риска американският долар да изгуби статута си на глобална резервна валута.
Кийосаки също така предположи, че лидерите на страните от БРИКС могат да обявят въвеждането на криптовалута, подкрепена със злато. Тази информация беше разпространена от руския новинарски канал RT, който отбеляза засилващ се интерес от други държави към коалицията БРИКС.
Според него подобно развитие би довело до рязко обезценяване на долара, тъй като големи количества долари ще се върнат обратно в САЩ, причинявайки значителна инфлация.
Той препоръчва инвестиции в злато, сребро и BTC като начин да се предпазим от евентуалните икономически сътресения.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
Според нов доклад на The Telegraph Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство се готви да ликвидира огромно количество конфискувани криптовалути – Биткойн на стойност най-малко $7 милиарда.