Доминиращата позиция на американския долар в глобалната геополитика е все по-често поставяна под въпрос, а алтернативи като Биткойн започват да привличат внимание.
Страните от БРИКС отдавна виждат възможност за отслабване на долара. Неотдавна Алексей Можин, руският представител в Международния валутен фонд, предложи държавите от БРИКС да се подготвят за евентуален срив на доларовата система и за създаване на нов паричен ред.
Той посочи, че бъдещата парична структура би могла да включва валутите на страните от БРИКС, като юан, рупия, рубла, реал и ранд. Въпреки че идеята е все още на етап обсъждане, Можин я определи като критично важна в случай на срив на настоящата система.
От основаването си държавите от БРИКС работят за намаляване на зависимостта си от долара. Още през януари заместник-министърът на финансите на Русия, Иван Чебесков, сподели, че повечето страни в групата подкрепят транзакции в национални валути и нови разплащателни платформи.
БРИКС също така участва активно в инициативи като mBridge и Agora, подкрепяни от Банката за международни разплащания, които се разглеждат като алтернативи на системата SWIFT. Въпреки това, създаването на обща дигитална валута, базирана на пет различни национални парични единици, изглежда като огромно предизвикателство.
През 2023 г. Робърт Кийосаки прогнозира, че цената на Биткойн може да достигне $120,000, което вече не звучи нереалистично с оглед на настоящата стойност на актива. Той често насърчава инвестиции в активи като BTC, позовавайки се на риска американският долар да изгуби статута си на глобална резервна валута.
Кийосаки също така предположи, че лидерите на страните от БРИКС могат да обявят въвеждането на криптовалута, подкрепена със злато. Тази информация беше разпространена от руския новинарски канал RT, който отбеляза засилващ се интерес от други държави към коалицията БРИКС.
Според него подобно развитие би довело до рязко обезценяване на долара, тъй като големи количества долари ще се върнат обратно в САЩ, причинявайки значителна инфлация.
Той препоръчва инвестиции в злато, сребро и BTC като начин да се предпазим от евентуалните икономически сътресения.
Спот Биткойн ETF-ът на BlackRock, IBIT, се очертава като доминиращ играч в областта на дигиталните активи, привличайки милиарди, докато конкурентите му изостават.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.