Новата банка за развитие (НБР), често наричана банката на БРИКС, официално представи тригодишен план, целящ да намали зависимостта ѝ от щатския долар.
Инициативата за дедоларизация включва държавите от БРИКС да извършват търговия в съответните си местни валути, а не в щатски долари. Освен това НБР активно проучва алтернативни стратегии за намаляване на господстващото положение на щатския долар в световния финансов пейзаж.
Банката възнамерява да представи на лидерите на страните от БРИКС подробни предложения, в които да бъдат очертани методи за намаляване на транзакциите, извършвани в щатски долари.
Едно от първоначалните предложения на НБР включва отпускане на заеми на други развиващи се страни в техните местни валути, което предполага отказ от използването на щатския долар за отпускане на заеми и намаляване на честотата на разплащанията в щатски долари. Тази стъпка оказва натиск върху долара, което може да доведе до намаляване на търсенето.
Въпреки това тези тригодишни усилия за дедоларизация могат да поставят допълнителни предизвикателства пред значимостта на щатския долар. НБР ще даде директиви за насърчаване използването на местни валути, което в крайна сметка ще засили вътрешните икономики на страните от БРИКС. Тази промяна може да бъде от голяма полза за предприятията в развиващите се страни, тъй като те вече няма да плащат такси за обмен на валута.
В резултат на това до 2026 г. световният финансов пейзаж може да претърпи значителна трансформация, която може да възвести изместване на икономическата мощ от Запада на Изток, като развиващите се страни придобият по-влиятелна роля.
На държавите от БРИКС вече се падат 30% от световната икономика, като те биха могли да увеличат икономическото си влияние още повече, ако успешно намалят зависимостта си от щатския долар.
Американската икономика би могла да бъде изправена пред значителни предизвикателства, тъй като САЩ ще останат без средства за финансиране на дефицита си. Това би могло да доведе до рязко покачване на цените на суровините, което да създаде икономически дисбаланси през следващите години.
В обобщение, ако до 2026 г. БРИКС приложи ефективно своите стратегии, международният авторитет на щатския долар може да намалее. Местните валути могат да започнат да доминират във финансовия сектор, като потенциално създадат предпоставки една от тях да се превърне в следващата световна резервна валута.
FTX Trading Ltd. и FTX Recovery Trust обявиха 15 август 2025 г. за официална дата на записване за следващия кръг изплащания.
През второто тримесечие на 2025 г. Tesla зашемети инвеститорите с печалба от $1.2 милиарда, което е почти три пъти повече от нетната печалба за предходното тримесечие.
Крипто пазарът навлиза в по-бича фаза, тъй като настроенията навлизат в територията на „алчността“.
CoinShares, най-големият европейски инвестиционен посредник в областта на цифровите активи с AUM от над $9 милиарда, получи пълно разрешение съгласно новия регламент на ЕС за пазарите на криптоактиви (MiCA).
И с какво ще търгуват тия на международните пазари с рупии иени и рубли ли искат но няма да им се получи могат само поне ду си евентуално а да не забравя и сев.кореа с оня с тъпата прическа