Появиха се противоречиви съобщения относно потенциалното членство на Саудитска Арабия в алианса БРИКС от 1 януари 2024 г.
Според Reuters Кралството все още не е приело поканата за присъединяване към БРИКС и в момента решението се преразглежда. Съобщава се, че Саудитска Арабия не е подписала официално споразумението с БРИКС и внимателно преценява предимствата от участието си в този съюз.
Вътрешни лица, запознати със ситуацията, посочиха, че датата 1 януари 2024 г. не е строг краен срок за вземане на решение. Сроковете предоставят достатъчно възможности на поканените държави да участват в дискусии за присъединяване към БРИКС. Следователно Саудитска Арабия е в процес на обмисляне на своите възможности и се очаква да стигне до заключение в близко бъдеще.
Източник, който е пряко запознат с въпроса, заяви:
Саудитска Арабия оценява ползите и ще вземе решение; има текущ процес.
Фейсал Алибрахим, министър на икономиката на Саудитска Арабия, потвърди тази информация, като заяви, че Кралството все още не е станало член на БРИКС. Алибрахим обясни, че Саудитска Арабия е в процес на вътрешна оценка и скоро ще бъде взето решение.
Той добави:
Кралството участва в различни многостранни платформи и институции. Винаги, когато се отправя покана, се следва щателен, многоетапен процес, който води до вземане на окончателно решение. В момента ние преминаваме през подобен процес и ще предоставя коментари след приключването му.
Саудитска Арабия обмисля да се присъедини към БРИКС на фона на ескалиращото напрежение, в което участват САЩ, Китай и Русия. Кралството се стреми да избегне неблагоприятна позиция и се стреми да поддържа връзки както със САЩ, така и със Запада.
Едновременно с това Саудитска Арабия проучва плановете си да отвори вратите си за туристи, следвайки модел, подобен на този на Обединените арабски емирства. Кралството е наясно с потенциалните последици от всяка грешна стъпка, особено като се стреми към частична либерализация на страната в този критичен период.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.