БРИКС продължава усилено да води движението сред развиващите се нации за отдалечаване от щатския долар и провеждане на глобална търговия с местни валути.
Китай, Русия и Индия са в челните редици на тази инициатива, призовавайки други страни да прекъснат връзките си с щатския долар. Потенциалните последици от изоставянето на долара при търговия от страна на БРИКС се простират до различни сектори в икономиката на САЩ.
В съответствие с тази програма за дедоларизация, Индия, член на БРИКС, подписа двустранно търговско споразумение с Нигерия. Споразумението предвижда, че по-голямата част от търговските плащания между двете страни ще бъдат уредени в съответните им местни валути, заобикаляйки щатския долар. Освен това Нигерия изрази интерес да се присъедини към БРИКС, демонстрирайки нарастваща подкрепа за целите на блока.
Двустранното търговско споразумение на Индия и Нигерия обхваща ключови сектори като енергетика, фармацевтични продукти и транспорт. Търговията между двете нации възлиза на $11.8 милиарда през фискалната година 2022-23 и достига $7.89 милиарда през следващата фискална година.
Членовете на БРИКС активно търсят партньорства с други страни за напредък в програмата за дедоларизация от 2022 г. насам, което сигнализира за напредък към целта им да детронират щатския долар като основна резервна валута в света.
Акцентът върху използването на местни валути в търговските споразумения подчертава решимостта на съюза да намали зависимостта от щатския долар. Тъй като БРИКС продължава да сключва сделки с нови страни, които изключват долара, стабилността на американската икономика е изправена пред несигурност, предвещавайки предстоящи времена на предизвикателства за перспективите на щатския долар.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.