БРИКС продължава усилено да води движението сред развиващите се нации за отдалечаване от щатския долар и провеждане на глобална търговия с местни валути.
Китай, Русия и Индия са в челните редици на тази инициатива, призовавайки други страни да прекъснат връзките си с щатския долар. Потенциалните последици от изоставянето на долара при търговия от страна на БРИКС се простират до различни сектори в икономиката на САЩ.
В съответствие с тази програма за дедоларизация, Индия, член на БРИКС, подписа двустранно търговско споразумение с Нигерия. Споразумението предвижда, че по-голямата част от търговските плащания между двете страни ще бъдат уредени в съответните им местни валути, заобикаляйки щатския долар. Освен това Нигерия изрази интерес да се присъедини към БРИКС, демонстрирайки нарастваща подкрепа за целите на блока.
Двустранното търговско споразумение на Индия и Нигерия обхваща ключови сектори като енергетика, фармацевтични продукти и транспорт. Търговията между двете нации възлиза на $11.8 милиарда през фискалната година 2022-23 и достига $7.89 милиарда през следващата фискална година.
Членовете на БРИКС активно търсят партньорства с други страни за напредък в програмата за дедоларизация от 2022 г. насам, което сигнализира за напредък към целта им да детронират щатския долар като основна резервна валута в света.
Акцентът върху използването на местни валути в търговските споразумения подчертава решимостта на съюза да намали зависимостта от щатския долар. Тъй като БРИКС продължава да сключва сделки с нови страни, които изключват долара, стабилността на американската икономика е изправена пред несигурност, предвещавайки предстоящи времена на предизвикателства за перспективите на щатския долар.
Според главния изпълнителен директор Рик Уърстър по време на последния разговор за приходите на компанията Charles Schwab се подготвя да въведе търговия с Биткойн и Етериум.
BlackRock се опитва да усъвършенства своя iShares Ethereum Trust (ETHA), като включи функции за стейкинг, според ново заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), подадено в четвъртък.
Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.
Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.