През 2024 г. няколко развиващи се страни от Азия, Африка и Източна Европа проявяват интерес да станат част от алианса БРИКС.
Южноафриканският министър на външните работи Наледи Пандор наскоро потвърди, че приблизително 36 държави са подали официални заявления за присъединяване към БРИКС през тази година. Сред тези надеждни кандидати Камерун, африканска държава, разположена на Гвинейския залив, се очертава като последния претендент, който иска да стане член на алианса.
Руският посланик Георги Тодуа потвърди интереса на Камерун да се присъедини към БРИКС през 2024 г., като подчерта, че страната внимателно наблюдава глобалните трансформации и развиващата се динамика на външната си политика.
Той подчерта значението на БРИКС в стратегическото планиране на Яунде (столицата на Камерун), като се имат предвид значителните и разнообразни връзки на страната с ключови държави членки, включително Китай, Индия, Южна Африка, Египет, Бразилия и Русия.
Перспективата за нови попълнения в БРИКС подчертава нарастващото влияние на алианса в подкрепа на дедоларизацията на световната търговия и насърчаването на местните валути. Тази тенденция би могла да накара различни държави да преминат към търговия в местни валути, вместо да разчитат на щатския долар, което ще окаже влияние върху сектори от икономиката на САЩ.
Усилията на БРИКС за привличане на повече развиващи се страни имат за цел да подкрепят техните национални икономики и валутна стабилност, като поставят предизвикателства пред господстващото положение на щатския долар и неговата роля в световната търговия.
Ако членовете на БРИКС все повече избират местни валути, САЩ може да срещнат трудности при поддържането на търсенето на валутата си в чужбина, което може да увеличи риска от хиперинфлация в американската икономика.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.