Ирак обмисля създаването на зона за свободна търговия, в която да се продават вносни стоки в местната валута - иракския динар.
Тази инициатива има за цел да облагодетелства потребителите с конкурентни цени и да повиши стойността на динара на валутния пазар. Ходът е в съответствие със стратегията на БРИКС за намаляване на зависимостта от щатския долар, като възнамерява да даде възможност на иракските потребители да предлагат вносни стоки на по-ниски цени при закупуване в динари.
Правителството се стреми да рационализира процедурите по вноса, като същевременно задължи използването на динари за транзакции, намалявайки ролята на долара при продажбата на вносни продукти. Предложената зона за свободна търговия ще служи като център за различни вносни стоки и материали, улеснявайки масовите продажби на частния сектор в местна валута. Тази стратегическа промяна има за цел да укрепи вътрешната икономика на Ирак и да намали транзакциите в долари в рамките на зоната.
Ирак активно оспорва господстващото положение на щатския долар. Неотдавна той станата забрани тегленето на пари в брой в щатски долари, която влиза в сила от 1 януари 2024 г.
Освен това Ирак официално подаде молба за присъединяване към БРИКС, с което сигнализира за интереса си към диверсификация от американския долар. Това съответства на по-широката стратегия на Ирак да сведе до минимум зависимостта от долара и да насърчи използването на местната валута – динара – при всички транзакции. Забележително е, че се обсъждат потенциалните последици за различни сектори в САЩ, ако БРИКС намали използването на долара.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.