С предстоящото разширяване на БРИКС по време на годишната им среща на върха, Малайзия и Тайланд обявиха намерението си да се присъединят към алианса.
Това ще бъде още една стъпка в растежа на деветчленен блок, който добави ОАЕ, Египет, Етиопия и Иран в началото на годината; това беше първото й разширяване от 2001 г. насам.
През последното десетилетие глобалната геополитика все повече се повлиява от БРИКС, тъй като се стреми да промени глобалните финанси чрез натиск за разширяване и дедоларизация към многополюсен свят. Включването на Малайзия и Тайланд е част от този план.
Ануар Ибрахим, министър-председател на Малайзия, потвърди, че страната му иска да се присъедини към БРИКС и очаква отговора на Южна Африка.
Тайланд също планира да стане част от този съюз през 2024 г., като по този начин ще стане първата страна в Югоизточна Азия, която ще направи това. Съобщава се, че около 30 държави се борят за членство в БРИКС, което показва повишена привлекателност на този съюз.
Въпросът е колко нови държави-членки ще бъдат добавени, както и какво въздействие могат да окажат, хвърляйки светлина върху бъдещите тенденции в развитието и дългосрочните цели на БРИКС на следващата среща на върха.
Инвестиционният анализатор Дан Айвс от Wedbush Securities смята, че американската технологична индустрия може да се сблъска със сериозен спад заради митата, наложени от президента Тръмп.
Wells Fargo се сблъска със значителни финансови затруднения, след като бе осъдена да плати стотици милиони долари обезщетение след присъда на съдебно жури във Флорида.
От JPMorgan Chase прогнозират, че индексът MSCI EAFE, който проследява основните акции от Европа, Австралия и Далечния изток, скоро може да започне да надминава S&P 500 след години на изоставане.
Последните данни на Федералния резерв разкриват, че най-богатите американци притежават значителен дял от общите активи на страната.