Наскоро щатският долар достигна 10-месечен връх спрямо различни световни валути, включително тези на страните от БРИКС.
Последиците от укрепването на долара са особено осезаеми в развиващите се страни, където износът става по-скъп. Както суровият петрол, така и петролът тип „Brent“ преживяват спад на пазарите, дължащ се на доминацията на щатския долар през септември.
Това неотдавнашно развитие постави алианса БРИКС в трудна позиция, особено с оглед на амбициите му да противодейства на господството на щатския долар, по-специално в сферата на търговията с петрол. През август БРИКС прие шест нови държави членки, пет от които са водещи производители на петрол.
Тези държави, а именно Саудитска Арабия, ОАЕ, Египет, Иран и Етиопия, изнасят годишно милиони барели петрол в световен мащаб. Най-новият член, Аржентина, е изключение, тъй като не е производител и износител на петрол.
БРИКС полага целенасочени усилия да се противопостави на щатския долар чрез различни средства, като злато, петрол и използване на местни валути в търговията. За съжаление и трите основни стратегии, насочени към отхвърляне на щатския долар, понастоящем изглежда срещат значителни пречки.
Mакар че този етап на неуспех може да е временен, от БРИКС вече заявиха, че целта за изместване на американския долар е дългосрочна. Следователно алиансът има пред себе си още много години, в които да се застъпва за използването на местните си валути и потенциално да отслабва позициите на щатския долар.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Реално БРИКС още нищо не е предприемал. За сега имат разговори само за търговията по между си с националните си валути. Що глупостите се изписаха! че направо щели да бутат долара но се били провалили. Долара ще се бори поне още 30 години и през това време ще има много войни, оранжеви революции и демократичен тероризм.
Но ,най- накрая ю$@ ще се разпадне ……този път ,разминаване нама да има
Самата финансова система като цяло е важна. Не може на сегашната финансова система да и вкараш различна от долара резервна валута. Така, че първо ще се изгражда алтернативна финансова система. Най-лошото е, че не БРИКС, а самите САЩ ще избягат от долара и ще занулят дълга.
С две думи БРИКС не става за нищо. Що за глупост, финансова система измислена от аборигени да има бъдеще?