Значението на Индия в рамките на алианса БРИКС е неоспоримо. С бързо развиваща се икономика и стабилен пазар на труда БВП на Индия през 2023 г. ще надхвърли $3.75 трилиона.
Забележително е, че Goldman Sachs прогнозира, че до 2075 г. Индия може да изпревари САЩ по БВП, достигайки $52.5 трилиона през следващите пет десетилетия, надминавайки прогнозираните $51.5 трилиона за САЩ.
И все пак е от решаващо значение да се признае, че ролята на Индия в рамките на БРИКС не е толкова жизненоважна за нейните собствени интереси. За разлика от Китай и Русия, които пламенно се застъпват за пълна дедоларизация, Индия, заедно с Южна Африка и Бразилия, заема по-предпазлива позиция. Сред тези държави продължават да съществуват опасения относно доминиращата роля на Китай в блока. Те подозират, че Китай и Русия използват БРИКС, за да развият програмата си за дедоларизация.
Поддържането на силни отношения със Съединените щати е наложително за Индия. Тя служи като крайъгълен камък за ИТ сектора на Индия, като милиони работни места са свързани с това сътрудничество. Прекъсването на връзките с щатския долар може да доведе до сериозна икономическа нестабилност. Освен това Индия има изгодни търговски сделки със САЩ, които не може да си позволи да застраши заради БРИКС.
Отношенията между Индия и САЩ са взаимноизгодни, като укрепват икономиките на двете страни по различни начини. Ето защо присъединяването към усилията на БРИКС за дедоларизация би могло да навреди на икономическите перспективи на Индия.
Освен това разногласията на Индия с Китай, особено по отношение на граничните и търговските спорове, остават нерешени с дипломатически средства. Джим О’Нийл, икономистът, създал абревиатурата БРИК, подчерта постоянните разногласия между Индия и Китай, като посочи, че е непрактично да се очаква те да се ангажират с обща валута и да изоставят собствените си парични политики.
В обобщение, възходът на Индия в световния икономически пейзаж я превръща в ключов играч в БРИКС, но нейната самостоятелност и процъфтяващи отношения със САЩ подчертават, че тя не разчита на БРИКС в същата степен, в която съюзът разчита на Индия.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.
Не.