Aлиансът БРИКС е напът на потенциално разширяване ,тъй като няколко държави са подали официални молби и изглежда са заинтересовани да се присъединят към блока.
Понастоящем заявленията се оценяват въз основа на икономическите резултати на съответните държави. Ако някои от молбите бъдат одобрени, БРИКС, който понастоящем се състои от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, може да се трансформира в БРИКС+ до края на годината, като по този начин ще се увеличи финансовата мощ на алианса.
Според Анил Сооклал, посланик на Южна Африка в БРИКС, държави от Африка, Латинска Америка и Азия са изразили официален интерес към присъединяване към алианса и в момента се водят дискусии.
В интервю за „TV BRICS“ Сооклал изрази оптимизъм по отношение на отговорите, получени от други държави, които искат да се присъединят към алианса БРИКС.
Той заяви:
Към днешна дата 13 държави от Африка, Латинска Америка и Азия са подали официално заявление или са се обърнали към лидерите на БРИКС, за да станат членове на нашата асоциация.
Подаването на официални заявления от тези 13 държави служи като положителна подкрепа за алианса БРИКС. Тяхното предложение за намаляване на зависимостта от щатския долар при глобалните транзакции чрез въвеждане на нова валута получи подкрепата на международната общност.
Сооклал коментира:
Това е окуражаваща новина за блока, тъй като показва доверието и увереността на глобалния юг в ръководството на нашата асоциация.
Това развитие от своя страна още повече затвърждава убеждението, че многобройните развиващи се нации на Изток желаят да намалят зависимостта си от щатския долар.
Двете страни планират да развиват сътрудничество в областта на мирното изследване на космоса, високотехнологичната и ядрената енергетика.
Според Сооклал Русия и Южна Африка имат много общи интереси и области, в които могат да работят заедно за взаимна изгода. Той смята, че фокусът ще бъде върху това как може да се увеличи икономическото сътрудничество, търговията и инвестициите.
Посланикът вярва, че може да се подобри сътрудничеството в областта на трансфера и обмена на технологии, както и комуникацията, и социалното сближаване между двата народа.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.