Aлиансът БРИКС е напът на потенциално разширяване ,тъй като няколко държави са подали официални молби и изглежда са заинтересовани да се присъединят към блока.
Понастоящем заявленията се оценяват въз основа на икономическите резултати на съответните държави. Ако някои от молбите бъдат одобрени, БРИКС, който понастоящем се състои от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, може да се трансформира в БРИКС+ до края на годината, като по този начин ще се увеличи финансовата мощ на алианса.
Според Анил Сооклал, посланик на Южна Африка в БРИКС, държави от Африка, Латинска Америка и Азия са изразили официален интерес към присъединяване към алианса и в момента се водят дискусии.
В интервю за „TV BRICS“ Сооклал изрази оптимизъм по отношение на отговорите, получени от други държави, които искат да се присъединят към алианса БРИКС.
Той заяви:
Към днешна дата 13 държави от Африка, Латинска Америка и Азия са подали официално заявление или са се обърнали към лидерите на БРИКС, за да станат членове на нашата асоциация.
Подаването на официални заявления от тези 13 държави служи като положителна подкрепа за алианса БРИКС. Тяхното предложение за намаляване на зависимостта от щатския долар при глобалните транзакции чрез въвеждане на нова валута получи подкрепата на международната общност.
Сооклал коментира:
Това е окуражаваща новина за блока, тъй като показва доверието и увереността на глобалния юг в ръководството на нашата асоциация.
Това развитие от своя страна още повече затвърждава убеждението, че многобройните развиващи се нации на Изток желаят да намалят зависимостта си от щатския долар.
Двете страни планират да развиват сътрудничество в областта на мирното изследване на космоса, високотехнологичната и ядрената енергетика.
Според Сооклал Русия и Южна Африка имат много общи интереси и области, в които могат да работят заедно за взаимна изгода. Той смята, че фокусът ще бъде върху това как може да се увеличи икономическото сътрудничество, търговията и инвестициите.
Посланикът вярва, че може да се подобри сътрудничеството в областта на трансфера и обмена на технологии, както и комуникацията, и социалното сближаване между двата народа.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.