Неотдавнашните покани до Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ) за участие в блока БРИКС предизвикаха дискусии за потенциални промени в глобалната валутна динамика.
С тези присъединявания, наред с Египет, Иран и Етиопия, блокът БРИКС вече обхваща по-широк спектър от валути.
Един от важните аспекти е отсъствието на определена валута в рамките на БРИКС, подобно на единицата на Европейския платежен съюз в средата на ХХ век. Макар че се очаква китайският юан да доминира в търговията на БРИКС, появата на нова основна валута за поддържане на търговията представя нови перспективи, особено при положение че Саудитска Арабия и ОАЕ вероятно ще извършват търговия с Китай, използвайки юан.
Регистрите на транзакциите ще се управляват от Swift, докато валутните резерви ще бъдат под контрола на Международния валутен фонд. Използването на родни валути в търговията на страните от Британската общност ще укрепи позициите на саудитския риал и дирхама на ОАЕ в рамките на блока.
Остава въпросът коя валута ще поеме ролята на основна валута на БРИКС в краткосрочен и средносрочен план. Саудитският риал и дирхамът на ОАЕ се очертават като основни претенденти поради пълната конвертируемост на капиталовата им сметка и обвързването им с щатския долар от средата на 90-те години на ХХ в. Докато Саудитска Арабия може да изрази резерви, ОАЕ изглеждат по-отзивчиви към пазарната динамика и потенциално могат да служат като валутен посредник в краткосрочен план.
Усъвършенстваната финансова инфраструктура на ОАЕ предлага на партньорите от Британската общност възможности за парични депозити, дирхамови инструменти или безпроблемно конвертиране на валути на Британската общност в долари, което контрастира с ограниченията и рисковете, свързани с офшорните притежания на юани.
В обобщение, включването на Саудитска Арабия и ОАЕ в блока на БРИКС внася нова динамика в световните валутни пазари с последици за търговията, използването на валутата и потенциалната поява на валута носител в рамките на блока.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.