Наскоро Иран отбеляза забележителен ръст в износа си на петрол, достигайки шестгодишен връх, което до голяма степен се дължи на увеличените продажби на партньора му от БРИКС - Китай.
Докладите сочат, че това развитие е дало на иранската икономика впечатляващ годишен ръст от $35 милиарда. През първото тримесечие на 2024 г. Иран поддържаше среден дневен темп на износ на петрол от 1.56 милиона барела, като значителна част от него беше насочена към Китай.
Разширяването на икономическата коалиция БРИКС, която наскоро прие нови държави членки, включително Саудитска Арабия, Иран, Египет, Етиопия и Обединените арабски емирства (ОАЕ), вече започна да доказва икономическото си значение. Това разширяване е първото присъединяване към блока от 2001 г. насам.
JUST IN: Iran's oil exports hit a six-year high, boosted by sales to China. pic.twitter.com/KMsC4kciJ8
— BRICS News (@BRICSinfo) April 18, 2024
Неотдавнашният крайъгълен камък в износа на петрол подчертава реалните ползи от това икономическо сътрудничество, като Иран отбеляза най-високия си обем на износ от третото тримесечие на 2018 г. насам. Въпреки че е изправен пред продължаващи санкции, Иран забележимо увеличи както производството, така и износа си на петрол.
Включването на Саудитска Арабия и ОАЕ в БРИКС допълнително затвърждава господстващото положение на алианса в петролния сектор. Освен това приемането на разплащания в местна валута засилва взаимноизгодния характер на двустранната търговия в рамките на алианса.
Тези събития са на път да засилят влиянието на глобалния юг, като допринесат за по-голямо разделение в световната икономика и същевременно подкрепят многополюсната идеология, защитавана от колектива на БРИКС.
Висши мениджъри в две от най-големите банки в Америка продължават да изтеглят голяма част от личните си акции.
През 2025 г. американският долар се сблъска с големи трудности, като от началото на годината досега се понижи с близо 9.5%, а индексът DXY спадна до 98.06.
Откакто президентът Доналд Тръмп поднови търговската война на 1 февруари 2025 г., предпочитаните инвестиции на Робърт Кийосаки – Биткойн, злато и сребро – отбелязаха смесени резултати.
Арканзас Сити официално отмени планирания си проект за добив на криптовалути след силна съпротива от страна на жителите и ключови заинтересовани страни.