Алиансът БРИКС разширява фокуса си към Европа, а балканската държава Сърбия се очертава като потенциален член.
Миналата година Сърбия официално изрази намерението си да се присъедини към БРИКС, като се стреми да стане първият европейски член на блока. Неотдавнашните събития показват, че БРИКС откликва на интереса на Сърбия, която получи покана да участва в следващата среща на върха в Русия. Ако Сърбия получи членство, това ще означава значителна стратегическа промяна в международното ѝ подреждане и ще отбележи исторически прецедент за БРИКС.
Икономическите перспективи на Сърбия се подобряват, както показват последните актуализации на Световната банка. Оценките за икономическия растеж бяха преразгледани нагоре до 3.5% за 2024 г., като прогнозите достигат 4% до 2026 г. Очаква се инфлацията да намалее от 5% през 2024 г. до 3.2 % през 2026 г., а фискалният дефицит се предвижда да намалее до 1.5% през следващите години.
Нарастващото икономическо влияние на Индия в рамките на БРИКС променя формата на блока, като се стреми да диверсифицира членството отвъд търговските отношения, ориентирани към Китай. Въпреки това остават предизвикателства, включително управлението на различни икономики и балансирането на вътрешните различия.
Усилията за разширяване на БРИКС се простират отвъд членството до застъпничество за реформи в световни финансови институции като МВФ и Световната банка. Блокът се стреми към справедливо представителство и насърчава използването на местни валути в търговията, за да се намали зависимостта от доминиращите световни валути.
Успехът на разширяването на БРИКС в Европа и на по-широките му цели зависи от разрешаването на вътрешните различия и ефективното му позициониране на световната сцена. Взаимодействието между влиянието на Китай и реакциите на другите държави от БРИКС, особено на Индия, ще определи бъдещата динамика на блока.
Това разширяване предоставя възможности и предизвикателства, особено за страни като Сърбия, като потенциално открива нови геополитически и икономически пътища. Резултатът от съюза на Сърбия с БРИКС ще определи способността ѝ да се възползва от тази значителна промяна.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.
Според нов анализ на Bernstein крипто подразделениет на Robinhood е готово за значителен растеж, като се очаква търговската дейност да нарасне през следващите две години.