Според експерти Новата банка за развитие или банката на БРИКС е на път да засили глобалната си значимост, като се присъедини към институции като Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка.
Ярослав Лисоволик, основател на “BRICS+ Analytics“, предвиди бъдеще, в което банката на БРИКС ще участва в дискусии заедно с тези структури на срещите на Г-20.
Разширяването на икономическия съюз БРИКС с включването на Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Аржентина, Египет, Етиопия и Иран засили международния му авторитет в глобалния икономически пейзаж.
През тази година икономическият блок БРИКС отбеляза значителен растеж и активно се стреми към многополюсен свят. Този подход е насочен към уравновесяване на западното господство в световната икономика.
Включването на тези нови страни от глобалния юг се разглежда като стъпка към постигането на това равновесие.
Лисоволик прогнозира, че банката на БРИКС скоро ще си сътрудничи с МВФ и Световната банка по време на срещите на върха на Г-20 и дискусиите за глобалната финансова стабилност. Това показва, че се върви към по-голямо икономическо приобщаване на световната сцена.
На фона на спада на цената на руския суров петрол, която падна под границата от $60 за барел, заедно с по-широкия спад на международните бенчмаркове, Индия очаква увеличение на придобиването на руски петрол, както разкри високопоставен правителствен източник, говорил анонимно пред Reuters наскоро.
Китай пое ангажимент да засили фискалната си политика през 2024 г. в опит да стимулира икономиката си в затруднено положение.
Страните от Европейския съюз са на път да прекратят окончателно вноса на руски газ с въвеждането на мерки, целящи да забранят достъпа на руски енергийни компании до техните газопроводи и терминали.
Индия, като член на БРИКС, наскоро отправи запитвания относно интереса на Пакистан да се присъедини към алианса.