Блокът БРИКС, в който влизат Китай, Обединените арабски емирства (ОАЕ) и други страни, полага все по-големи усилия да намали зависимостта си от щатския долар.
Изглежда, че те може би обмислят приемането на дигитална валута на централната банка (CBDC) като алтернатива на западната платежна система SWIFT. Този ход следва неотдавнашното приемане на дигиталните финанси в рамките на алианса, включително използването на дигиталния юан и въвеждането на базираната на блокчейн платформа BRICS Pay.
Проектите за CBDC се разработват от години, но техните трансгранични възможности и роля в международните финанси сега придобиват все по-голяма известност. БРИКС, като най-бързо развиващия се икономически съюз, изглежда е готов да оглави този процес. По-специално, ключова инициатива, наречена mBridge, се ръководи от Китай и ОАЕ в рамките на БРИКС. Този проект е на път да доведе до бърз напредък в областта на международните дигитални финанси.
Докладите сочат участието на 23 централни банки, включително големи структури като Банката за международни разплащания (БМР), Китай и ОАЕ. Проектът е на прага на стартирането си и има за цел да замени настоящата глобална финансова система, ориентирана към САЩ.
Основната му цел е да улесни безпроблемните транзакции между търговските банки в различни юрисдикции, като ги свърже чрез мрежа, надзиравана съвместно от съответните им централни банки. Освен това тя има за цел да проучи приложения като издаване на ценни книжа на базата на блокчейн, трансгранични застрахователни плащания, програмируемо търговско финансиране и валутни разплащания.
Това начинание притежава значителен потенциал да оспори господстващото положение на щатския долар, особено като се има предвид ранното приемане на дигиталния юан в Китай. Ако целият блок на БРИКС участва активно, това може да предизвика значителна революция в световните финанси, която потенциално да постави САЩ в неизгодно конкурентно положение.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.