Икономическият съюз БРИКС, който отбеляза значителен ръст, изглежда е готов да допринесе за появата на многополюсен свят на различни фронтове.
Последните данни сочат, че блокът БРИКС може да обмисли създаването на своя собствена интернет инфраструктура, пригодена за страните членки. Това предложение за развитие е в съответствие с нарастващия акцент на блока върху дигиталните финанси.
Началото на тази идея може да се проследи до Дмитрий Гусев, първият заместник-председател на Комитета за контрол на Държавната дума на Русия, който първи я сподели.
Твърди се, че е бил представен официален документ, в който се препоръчва създаването на „единно приобщаващо киберпространство на БРИКС+„. Това предложение е било адресирано до Максут Шадаев, министър на дигиталното развитие, комуникациите и масмедиите на Русия.
През годината икономическият съюз БРИКС отбеляза забележителен ръст както по отношение на общественото възприятие, така и по отношение на реалния размер.
Последните доклади сочат, че БРИКС проучва и възможността за разработване на алтернативна дигитална идентичност, съобразена с страните членки.
Тази инициатива, макар да е насочена основно към подобряване на дигиталната финансова среда на блока, може да има и по-широки последици. Плановете за ново киберпространство на БРИКС биха могли допълнително да затвърдят ангажимента на алианса към дигиталните финанси.
Този сектор в рамките на държавите от БРИКС е предмет на широко обсъждане, като Китай е водещ в развитието на своя дигитален Юан. По-специално, валутата вече бе използвана при уреждането на значителна сделка с петрол. Приемането на дигиталните валути на централните банки (CBDC) набра скорост в целия блок, като едновременно с това се полагат усилия за проучване на блокчейн технологията за създаване на алтернатива на SWIFT.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.