Страните от БРИКС се отказват от щатския долар, за да подкрепят собствените си валути в световната търговия.
Тази година страните от БРИКС и други развиващи се страни полагат повече усилия за намаляване на зависимостта от щатския долар в световната търговия, като се стремят да укрепят собствените си валути, за да си осигурят икономически възможности и по-голям контрол върху сделките.
Значителна стъпка в тази посока е скорошното мащабно търговско споразумение между Китай и Русия на обща стойност $260 милиарда , в което те ще сключват сделки, използвайки собствените си валути, главно китайския юан и руската рубла, като по този начин ще намалят ролята на американския долар в търговските си сделки.
Очаква се това отдръпване от долара да набере скорост сред членовете на БРИКС и потенциално да промени финансовия пейзаж, като даде възможност на местните валути да се развиват през следващото десетилетие.
Междувременно, въпреки че е изправена пред тежки санкции от страна на САЩ, руската петролна индустрия процъфтява, като продажбите за страни като Саудитска Арабия се увеличават, което допринася за икономическата стабилност и растеж на Русия.
Освен това новоприсъединилите се към БРИКС страни като Иран отбелязват рекордно висок износ на петрол, особено за Китай, което допълнително укрепва доминиращата позиция на групата на петролния пазар и засилва ползите от търговията в собствените им валути.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.