Страните от БРИКС полагат повече усилия за намаляване на зависимостта от щатския долар в глобалните транзакции чрез серия от стратегически инициативи.
Този стремеж към дедоларизация набра скорост миналата година, когато страните членки на БРИКС мобилизираха развиващите се страни да дадат приоритет на местните валути в трансграничната търговия, засилвайки по този начин съответните си икономики.
Очаква се преминаването към местните валути да повиши техния статут, като същевременно намали влиянието на щатския долар. Анил Сооклал, посланик на ЮАР в БРИКС, предвижда скорошен край на господството на щатския долар, като обяснява тази промяна с глобалното признание за намаляващото значение на долара и отслабването на пазарното му влияние поради политиката на американското правителство.
Неотдавнашните събития, като например приемането от Русия на дигитални финансови активи (ЦФА) за заобикаляне на санкциите на САЩ, са пример за тази тенденция. Ако Русия успешно приложи тази стратегия, тя ще премахне необходимостта от щатски долари при трансгранични трансакции, като потенциално ще създаде прецедент за страните от БРИКС да последват примера ѝ.
Сооклал подчертава, че ерата на глобалната икономика, ориентирана към щатския долар, отминава, което отразява промяната на парадигмата към многополюсна търговска система. БРИКС предвижда финансов пейзаж, в който местните валути ще имат предимство пред щатския долар, като последният ще играе второстепенна роля в международните търговски разплащания.
Предстоящата 16-та среща на върха на БРИКС през октомври е на път да внесе допълнителна яснота относно стратегията на блока за укрепване на местните валути и намаляване на зависимостта от щатския долар. Тъй като държавите от БРИКС се обединяват, за да насърчат многополюсна финансова екосистема, перспективата за свят, който е по-малко зависим от щатския долар, се приближава все повече.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.